Capital.ba

Nama rate, drugima profit

19.11.2011. / 7:20

BEOGRAD, Zakon o pomoći građevinskoj industriji u Srbiji u uslovima ekonomske krize važiće i naredne godine.

Naime, Ministarstvo za prostorno planiranje predložilo je izmjene i dopune Zakona, kojima se rok važenja ovog akta produžava do 31. decembra 2012. U toku su razgovori sa nadležnima iz Ministarstva finansija, kako bi se u budžetu za narednu godinu obezbijedio novac za državne projekte na kojima bi bila angažovana domaća preduzeća. Sa druge strane, neimari od države traže i da im izmjenama zakona bude obezbjeđen ravnopravan tretman sa stranim kompanijama na tenderima za referentne poslove, koji se finansiraju iz kredita.
– Stručnjaci najavljuju novi udar krize i zato će ministar Oliver Dulić predložiti parlamentu produžetak roka važenja Zakona o pomoći građevini – kaže, za „Novosti“, Aleksandra Damnjanović-Petrović, pomoćnik ministra.
– To je od nas tražila građevinska operativa, kao i sva njihova udruženja. Jer, činjenica je da je Zakon o pomoći građevini imao efekte. Država je u ovoj godini za pomoć neimarima obezbijedila 18 milijardi dinara, a domaće firme angažovane su širom Srbije na ukupno 246 projekata.
Iako se poslovi koji su finansirani iz budžeta dodjeljuju domaćim firmama, na najvrednijim kapitalnim projektima, koji se finansiraju iz kredita, poslove, ipak, i dalje dobijaju strane kompanije. Rješenje ovog problema nadležni pokušavaju da nađu u razgovorima sa međunarodnim finansijskim institucijama, kako bi se uslovi prilagodili i domaćoj operativi.
– U uslovima krize normalno je da svaka država štiti svoja preduzeća i njima daje poslove – ističe Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo u PKS. – Tražimo da tenderski uslovi za poslove iz kredita budu takvi da domaća operativa može da učestvuje ravnopravno sa stranim kompanijama. Nije dobar izgovor države da strane finansijske instutucije postavljaju uslove, jer mi vraćamo kredite. Investitor, a to je država, raspisuje tender i ako je, na primjer, uslov da firma u posljednje tri godine ima realizovane poslove vrijedne 150 miliona evra, jasno je da u Srbiji takvog preduzeća nema. A, onda su naše firme prinuđene da rade kao podizvođači sa minimalnom zaradom, dok reference i novac dobijaju stranci.

Investitori
Pojedini privatni investitori ne podržavaju izmjene i dopune Zakona o pomoći građevinskoj industriji. Naime, državu smatraju nelojalnim konkurentom u oblasti stanogradnje. Jer, država kao investitor lakše dolazi do lokacije, građevinske dozvole, projektnog finansiranja.
Firme bez posla
Prema podacima PKS, u ovom trenutku na gradilištima u Srbiji angažovano je oko 30 odsto domaće operative. Najveće gradilište u visokogradnji svakako je stambeni kompleks „Stepa Stepanović“ na Voždovcu. Ali, ono što u PKS vide kao problem je što se ne naziru neki novi projekti, koji bi uposlili operativu. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!