Capital.ba

Najveći problem privrede: Nelikvidnost i loši krediti

19.06.2013. / 7:40

nelikvidnostBEOGRAD, Stanje u privredi Srbije je alarmantno, a među najvećim problemima su nelikvidnost i neuredno plaćanje obaveza, rečeno je juče u Privrednoj komori Srbije (PKS).

Veliki problem privrede su i velika dugovanja između preduzeća i opšta finansijska nedisciplina, rekao je potpredsjednik PKS-a Raša Ristivojević na konferenciji “Kako do likvidnog poslovanja”.

On je naveo da podaci Narodne banke Srbije (NBS) pokazuju da je 30. aprila u Srbiji u blokadi bilo 41.357 privrednih subjekata sa ukupno neizmirenim obavezama, bez kamata, od 142,7 milijardi dinara.

Srbija se sa prosječnim periodom naplate potraživanja od 128 dana nalazi na dnu evropske ljestvice, kazao je on i naglasio da je visok nivo problematičnih kredita koji su u docnji više od 90 dana.

Stručnjak Svjetske banke za finansijsko restrukturiranje Gordon Džonson kazao je da generalno postoji trend rasta problematičnih zajmova, posebno u regionu jugoistočne Evrope, gdje dostižu iznos i viši od 25 odsto.

On je rekao da su u Srbiji te teškoće veće nego što zvanični podaci pokazuju.

Problematični krediti preduzeća guše cijelu privredu, jer banke prestaju da daju kredite firmama koje nisu u stanju da ih vraćaju, ta preduzeća ne mogu da dobiju potreban novac za rad i za isplatu svojih obaveza drugim firmama, što dovodi do daljeg pada privrednih aktivnosti i novih loših zajmova, ukazao je Džonson.

Da bi se efikasnije riješili problemi koje uzrokuju problematični krediti, potrebno je preduzeti paket mjera finansijskog restrukturisanja preduzeća koja imaju takve kredite, ali i povećati prinudnu naplatu duga, pojačati institucionalne kapacitete i unaprijediti zaštitu potrošača u toj oblasti, naveo je Džonson.

Direktor Uprave za nadzor nad finansijskim institucijama NBS-a Ðorđe Jeftić istakao je da je u Srbiji porastao nivo kredita u docnji zbog ekonomske krize, ali i dodao da je Srbija i prije krize imala relativno visok procenat tih kredita od oko 10 do 12 odsto.

Nije samo u Srbiji porastao nivo problemetičnih kredita, već i u drugim zemljama, kazao je Jeftić i dodao da je mnogo manji procenat loših kredita kod stanovništva, nego kod privrede, a posebno raste njihov procenat kod preduzeća koja odlaze u stečaj.

On je rekao da je udio problematičnih kredita preduzeća 56,5 odsto u ukupnom iznosu kredita te vrste, naveo je on i dodao da oko 58 odsto njih kasni više od godinu dana sa plaćanjem, a oko 35 odsto njih kasni duže od dvije godine.

Najviše loših kredita je kod preduzeća iz prerađivačke industrije i trgovine na veliko i malo, kao i u oblasti građevinarstva i sektoru nekretnina, kazao je Jeftić. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!