Capital.ba

Najveća ruska banka unosi novi kapital u Srbiju

29.08.2012. / 11:48

BEOGRAD, Najveća banka u Rusiji Sberbanka, koja je 2011. kupila srpski ogranak austrijske Folksbanke, planira da u septembru unese novi bankarski kapital u Srbiju i do kraja ove godine počne da posluje pod svojim imenom u Srbiji, piše ruski privredni dnevnik “Vredomosti”.

Prema pisanju tog dnevnika, u tekstu koji danas prenosi dodatak Politike “Ruska reč”, kaže se da je ova ruska banka sa tržišnom kapitalizacijom od 62,4 milijarde dolara postala jedna od 20 najvećih banaka u svijetu po kapitalizaciji.

Ova ruska banka, osnovana 1841. godine, trenutno dijeli 17. i 18. mjesto sa US Bancorp, dok su iza nje ostali giganti poput BNP Paribas i Deutsce Bank, a ispred nje je HSBC. Jedan od strateških ciljeva banke je, prema pisanju ovog lista, da 2014. godine bude među deset najvećih banaka svijeta. Da bi to postigla, vrijednost treba da joj se poveća gotovo za 15 milijardi dolara, tj. skoro za četvrtinu.

Sberbanka ima stabilno visoke finansijske pokazatelje, na veliko kupuju aktive i uskoro će postati globalan igrač, uvjereni su ruski portofolio menadžeri.

Ova banka je iskoristila podršku države i snizila kamate, tako da je privukla ključne korporacije, a zatim iskoristila svoje resurse i preorijentisala se na razvoj unosne male privrede, rekao je predsjednik savjeta direktora “MDM banke” Oleg Vjugin. On očekuje da će situacija u svijetu Rusiji ići na ruku pa će u tom slučaju planovi Sberbanke biti ostvarivi.

Kriza u Evropi će se nastaviti, situacija u SAD je i dalje nesigurna, a nafta je skuplja od 100 dolara po barelu, smatra Vjugin i navodi da se “u Rusiji može ostvarivati prihod, dok u Evropi postoje problemi sa kapitalom”.

Uspjeh Sberbanke počeo je kad su greške najvećih zapadnih banaka postale očigledne a njeni menadžeri uspjeli da ih izbjegnu, smatra predsjednik savjeta direktora ruske grupe “Renesans” Aleksandar Percovski. Uspjeh Sberbanke, prema njegovom mišljenju, potvrđuje da upravo tržista u razvoju obezbjeđuju rast svjetske ekonomije. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!