Capital.ba

Najveća plata u Novom Sadu

13.04.2012. / 8:25

BEOGRAD, Zvanično bogatih u Srbiji je najmanje 20.115. Toliko je prijava za godišnji porez na dohodak građana do sada stiglo u filijale Poreske uprave.

Najplaćeniji među njima je jedan Novosađanin, nepoznatog zanimanja. Njemu će poreznici obračunati namet na osnovicu od čak 164,48 miliona dinara, što znači da je tokom 2011. zaradio najmanje 1,89 miliona dinara više. Možda je baš on bio rekorder i prošle godine. Jer, i prošle godine najbogatiji po legalnim prihodima bio je Novosađanin, koji je baveći se ekonomijom zaradio 166 miliona dinara.
Poreznici su u četvrtak, prvi put do sada, izašli sa najvećim iznosima prijavljenih oporezivih dohodaka u regionalnim centrima. Te cifre se od punih zarada razlikuju za neoporezivi dio, koji iznosi 1,89 miliona dinara, ali i sve odbitke na koje obveznik ima prava. To su lični, ali i odbici na ime izdržavanih članova porodice. Najplaćeniji Novosađanin, znači, za godinu dana zaradio je najmanje 166, a možda i više miliona dinara. Ukoliko je računica tačna, svakog mjeseca je primao najmanje 13,8 miliona dinara.
Najplaćeniji Beograđanin, stanovnik Savskog venca, za njim zaostaje najmanje 46 miliona dinara. Njegova osnovica je 118,8 miliona dinara. On je svakoga mjeseca mogao da zaradi deset miliona dinara. Od najbogatijeg u niškom kraju, žitelja Prokuplja, ove sume su prilično daleko. Njegova osnovica iznosi 48,6 miliona dinara, što po gruboj procjeni može da znači mjesečnu platu od oko četiri miliona dinara.
Najbogatiji na teritoriji koju “pokriva” kragujevački regionalni centar je građanin Jagodine. Njegov oporezivi dohodak je 34,5 miliona dinara. On je mogao da zaradi oko tri miliona svakog mjeseca. Iz ugla ovih velikih brojki, najplaćeniji u prištinskom kraju, preciznije iz Raniluga, zaradio je svega oko 4,6 miliona dinara, pošto mu je oporezivi dohodak – 2,78 miliona dinara.
Prvi presjek poreske uprave pokazuje i da je među prvih 100 obveznika čak 86 muškaraca, a svega 14 žena. Iako je prvi među “prvima” iz Novog Sada, u krugu 100 najbogatijih je mnogo više Beograđana – ukupno 69. Većina obveznika je iskoristila pravo da ne navodi svoje zanimanje, a među onima koji jesu najviše je ekonomista, pravnika, inženjera, farmaceuta, menadžera, direktora i doktora nauka.

Godine
Među prvih 100 bogataša u Srbiji samo jedan ima manje od 31 godine. Njih čak 91 je starosti između 31 i 60 godina, dok je osam obveznika koji “koračaju” sedmom decenijom života.
Očekivanja
Poreznici napominju da je ovo pregled pristiglih prijava. Pošto ima onih kojima je odobreno naknadno podnošenje, nije isključeno da će oni promijeniti trenuti redosljed, ali i ukupan broj građana koji su prošlogodišnjim platama premašili 1,89 miliona dinara. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!