Capital.ba

Najvažnije mjere za privredni razvoj Republike Srpske

26.09.2018. / 14:58

BANJALUKA – Smanjenje oporezivanja rada, redefinisanje svih podsticaja koje daje država, reforma obrazovanja, razvoj turizma, pokrivanje cijele Republike Srpske internetom, te njena promocija u svijetu samo su neke od mjera koje su predložene za razvoj privrede RS.

Definisano je to, između ostalog, dokumentom Nacrt smjernica za razvoj privrede Republike Srpske, koji je u posjedu portala CAPITAL.

Ovaj Nacrt smjernica izradili su u prethodnom periodu predstavnici Unije udruženja poslodavaca RS i Vlade RS, a planirano je da bude predstavljen u petak na konferenciji “Privreda Republike Srpske od 2019. do 2022. godine – dijalog za budućnost”.

Date su opšte smjernice, ali i pojedinačne za sektore poljoprivreda i prehrambena industrija, drvoprerađivačka industrija, informaciono – komunikacione tehnologije, turizam, metalska i elektro industrija i tekstil, koža i obuća.

Opšte mjere: manji porez, podrška zapošljavanju, nove tehnologije…

Kao opšte mjere za razvoj privrede navedeno je smanjenje oporezivanja rada, podrška zapošljavanju, reforma Zavoda za zapšljavanje, podsticaji za uvođenje novih tehnologija i za reinvestiranje, reforma obrazovanja i inspekcija, te podizanje stručnih kompetencija privrednika i promocija dobrih primjera i praksi iz privrede putem različitih vrsta medija.

U okviru pomenutih opštih mjera, prema analizi CAPITAL-a, najznačajnije su:

– Poreze i doprinose svesti na nivo iz 2008.

– Ukinuti podsticaje za zapošljavanje, ostaviti samo projekat Svjetske banke

– Sa Zavoda za zapošljavanje skinuti one koji ne traže aktivno posao

– Dati podsticaj za uvođenje novih tehnologija

– Reinvestiranu dobit osloboditi oporezivanja

– Upis u škole prilagoditi potrebama poslodavaca

– Osnažiti praktičnu nastavu, plaćati učenike

– Reorganizovati fakultete u skladu s potrebama privrede

– Iz budžeta finasirati samo studijske programe koji su potrebni tržištu

– Objediniti inspekcije svih nivoa

Analizirati podsticaje, uvesti sankcije za kršenje ugovora, pokriti cijelu RS internetom…

Za sektor poljoprivreda i prehrambena industrija dato je 14 mjera, za koje se navodi da su ključne. Između ostalog, analizirati opravdanost podsticaja određenih kultura, povećati podsticaje za kapitalne investicije, inicirati mjere zaštite domaće proizvodnje, uvesti porez za neobrađenu zemlju…

Za drvoprerađivačku industriju se predlaže potpisivanje petogodišnjih ugovora sa najznačajnijim drvoprerađivačima o isporuci drvnih sortimenata, sankcije za nepoštovanje ugovora o isporuci, javno objavljivanje spiska firmi koje su bodovane za raspodjelu drvnih sortimenata, zabraniti izvoz sirovine…

U sektoru informaciono – komunikacione tehnologije predlaže se pokretanje državnih IT projekata, što brže uvođenje e-government, osnivanje ministarstva nadležnog za tehnologije, digitalizaciju i inovacije, uvođenje poreskih olakšica za ovu oblast, otvaranje razvojnih centara poznatih IT kompanija, pokrivenost cijele RS internetom…

U sektoru turizma predlaže se unapređenje saobraćajne infrastrukture, definisati ključne turističke projekte i raditi na njima (Jahorina, NP „Drina“ i „Sutjeska“, banjski turizam), realizovati snažnu promotivnu kampanju zs RS, razmotriti kreditne linije za turizam…

U metalskoj i elektro industriji predlažu se mjere koje su pobrojane i u opštim mjerama, te one koje se odnose na reformu obrazovanja, dok se za oblast tekstil, koža i obuća predlaže pored opštih mjera predlaže i povećanje plate zaposlenima, podrška razvoju vlastitog proizvoda, promociji, da domaći privrednici imaju prioritet u javnim nabavkama…

Na kraju Nacrta smjernica se navodi da treba napraviti plan svih mjera sa jasnim terminima za realizaciju.

Kompletan dokument pogledajte na linku Smjernice za razvoj privrede.

Predložene mjere uvrstiti u ekonomsku politiku

Član Skupštine Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić rekao je da je izrada smjernica razvoja privrede cilj definisan još u decembru prošle godine u Memorandumu o zajedničkim politikama za period 2018-2020. koji su potpisali Vlade RS i Unija udruženja poslodavaca RS.

„Cilj  je da se detektuju najveći problemi koji sprečavaju privredu RS da ima značajniji rast, s posebnim osvrtom kako do većih plata i tehnološki razvijenije privrede. Održano je šest tematskih konferencija o šest sektora i detektovali smo glavne probleme. Na predstojećoj konferenciji će privrednici i ostali učesnici reći šta o tome misle, a cilj je da se najveći dio mjera nađe u idućoj ekonomskoj politici“, istakao je Trivić.

Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Zlatan Klokić rekao je da je nedostatak kvalifikovane radne snage i odliv radnika najveći izazov sa kojim se suočava privreda i da će to siguno biti jedna od najzastupljenijih tema na konferenciji u petak.

CAPITAL: Svjetlana Šurlan

 

 

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!