Capital.ba

Najavljene mjere za ublažavanje cjenovnog udara

10.01.2008. / 19:43

SARAJEVO,Savjet ministara BiH zadužio je danas ministarstva finansija i trezora i spoljne trgovine i ekonomskih odnosa da, u saradnji sa Upravnim odborom Uprave za indirektno oporezivanje BiH i predstavnicima Evropske komisije, predlože mjere za ublažavanje cjenovnog udara koji je, nakon niza poskupljenja, pogodio socijalno najugroženije kategorije stanovništva u BiH.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je novinarima nakon sjednice da je rok za predlaganje ovih mjera 15. februar.

On nije želio da prejudicira konačna rješenja, ali je naveo da postoji hitna potreba, kao i manevarski prostor koji se ogleda u donošenju seta mjera, kao što su uvođenje “plivajuće” carinske tarife, oslobađanje od PDV-a nekih mašina radi podsticanja proizvodnje, uvođenje diferencirane stope PDV-a.

Savjet ministara BiH donio je odluku da Centar za informisanje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja, čije će sjedište biti u Mostaru, počne sa radom 1. marta.

Odlučeno je da sjedište Agencije za razvoj visokog obrazovanja i obezbjeđenja kvaliteta bude u Banjaluci i da s radom počne 1. marta, te da Agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje, čije će sjedište biti u Mostaru, počne sa radom 1. juna.

Špirić je dodao da je prihvaćena i informacija Ministarstva civilnih poslova BiH o broju predmeta – spisa lica koja su državljanstvo BiH stekle naturalizacijom.

Prema njegovim riječima, u arhivu tog ministarstva izdvojeno je 10 000 predmeta lica koja su u procesu revizije, dok je za Komisiju za reviziju državljanstava BiH pripremljeno 1 000 predmeta – spisa lica koja su sa područja van bivše Jugoslavije, kao i lica s područja bivše Jugoslavije kojima je državljanstvo BiH dodijeljeno naturalizacijom.

Špirić je rekao da se u BiH danas teško daje i oduzima državljanstavo zbog različitih pogleda i stavova ključnih političkih faktora o ovom pitanju.

On je naveo da ne postoji saglasnost ni o tome da državljanstvo treba da bude oduzeto onim licima koji su optuženi za ratne zločine i koji zbog toga leže u zatvoru.

Savjet ministara BiH usvojio je izvještaj o radu Komisije za državnu imovinu od 19. jula do 1. novembra 2007. godine, uz zaključak da komisija nastavi svoj rad.

Špirić je rekao da se ovaj posao obavlja otežano, jer za donošenje potrebnog zakona nedostaju kvalitetni kriterijumi za status državne imovine u BiH zbog toga što ne postoji politička volja za rješavanje ovog problema.

On je naveo da Komisija za reformu policije BiH radi kontinuirano i da postoji realan optimizam da će svoj mandat uspješno okončati obezbjeđivanjem uslova za ispunjavanje dogovora sadržanog u Mostarskoj deklaraciji.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!