Capital.ba

Nafta ispod 124 dolara zbog krize američke privrede

01.08.2008. / 16:16

LONDON, Sirova nafta je danas na svjetskim berzama nastavila da pojeftinjuje zbog očekivanja da će usporenje privrednog rasta u razvijenim zemljama rezultovati padom tražnje naftnih derivata.
  Cijena američke lake nafte za terminsku isporuku u septembru je danas na Njujorškoj robnoj berzi pala za 57 centi, na 123,51 dolar za barel, a evropska “brent” nafta je na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu u isto vrijeme pojeftinila za 1,97 dolara, na 122,01 dolar za barel, prenose svjetske agencije.
  “Trgovci sada uglavnom prodaju naftu zbog slabih ekonomskih pokazatelja u SAD. Privredni rast i tražnja nafte usporavaju u SAD, Evropi i Japanu, a previše je optimistično očekivati da će to nadomestiti tražnja sa tržišta u razvoju”, izjavio je analitičar tokijskog fonda ASTMAX Tecu Emori.
  Američko ministarstvo trgovine je juče objavilo da je bruto domaći proizvod (BDP) u SAD u drugom tromjesečju porastao samo 1,9 odsto uprkos tome što je vlada uvela poreske olakšice radi podsticaja oporavka privrede. Analitičari su očekivali rast od 2,4 odsto.
  Kao reakcija na taj neočekivano mali rast BDP oslabio je dolar, što je juče dovelo do kratkotrajnog rasta cijene nafte, ali je zatim cijena ponovo pala, iako je dolar oslabio u odnosu na druge valute. Analitičari to objašnjavaju time što se na uobičajenu uzročno-posledičnu vezu između visokih cijena nafte i slabog dolara više ne može računati sa 100-odstotnom sigurnošću.
  Pojeftinjenje goriva na američkim pumpama je jedan od znakova pada potrošnje benzina u toj zemlji. Prosječna cijena galona (3,8 litara) benzina je pala za 1,7 centi, na 3,909 dolara, pokazali su najnoviji podaci američkog auto-moto kluba AAA.
  Cijena sirove nafte je na berzi u Njujorku do danas pala za oko 24 dolara u odnosu na rekord od 147,27 dolara od 11. jula. “Cijene će se u narednih šest mjeseci vjerovatno spustiti na iznos od 100 do 110 dolara za barel, zato što trenutno na tržištu nema dovoljno osnovnih faktora koji bi doveli do poskupljenja nafte”, predviđa Emori.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!