Capital.ba

Na zakonske procedure u Srbiji godišnje ide 1,35 milijardi evra

13.06.2012. / 17:50

BEOGRAD, U Srbiji se godišnje potroši oko 1,35 milijardi evra na ispunjavanje zakonskih procedura – rečeno je u Beogradu na promociji kampanje “Pitajte kada” Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj /NALED/ i Radio-televizije Srbije /RTS/ o smanjenju administrativnih procedura u poslovanju.

Direktor USAID projekta za bolje uslove poslovanja Džozef Lauter je rekao da se privredni subjekti bore sa fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima koji iznose dodatnih 730 miliona evra, što stvara gubitke realnom sektoru.

Predsjednik Komtrejd Grupe Veselin Jevrosimović je rekao da bi u javnim preduzećima nova vlada trebalo da uvede krizni menadžment, kao i da se više okrene domaćim firmama, pri čemu treba otkloniti prepreke za njihovo poslovanje.

On je rekao da je u protekle dvije godine više od 32.000 firmi bankrotiralo, oko 60.000 imaju blokirane račune, dok 21.000 ima po jednog zaposlenog.

Navodeći da je u Srbiji oko 30 odsto privrede ili oko 17.000 preduzeća likvidno, Jevrosimović je ocijenio da država treba da ih „drži kao malo vode na dlanu“, jer ona drže cijelu privredu.

Prema anketi Svjetske banke “Doing biznis” rađenoj u 183 zemlje o uslovima poslovanja, Srbija se nalazi na 92. mjestu, a BiH na 125. mjestu.

Na skupu su generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić i predsjednik Upravnog odbora NALED Vladimir Čupić potpisali sporazum o saradnji kojom je pokrenuta kampanja za smanjenje procedura u poslovanju na RTS, koji će emitovati video spotove.

Prvi od tih spotova govori o problemu koji čeka trudnice pri ostvarivanju prava na naknade za trudničko bolovanje i porodiljsko odsustvo, a kao primjer je navedeno da se svaka trudnica u Srbiji bori sa pribavljanjem 86 dokumenata, od kojih je 80 nepotrebno. Srna

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!