Capital.ba

Na Wall Streetu se očekuje nastavak nestabilnog trgovanja

03.02.2014. / 9:22

wallNJUJORK, Na Wall Streetu se i prve sedmice u februaru očekuje nestabilno trgovanje, nakon što su u januaru Dow Jones i S&P 500 indeks zabilježili najveći mjesečni pad od maja 2012. godine, jer bi kriza na tržištima u razvoju mogla potrajati.

Dow Jones indeks pao je prošle sedmice 1,1 odsto, na 15.698 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,4 odsto, na 1.782 boda, a Nasdaq indeks 0,6 odsto, na 4.103 boda.

U cijelom je januaru, pak, Dow Jones potonuo 5,3, a S&P 500 indeks 3,6 odsto, što je njihov najveći mjesečni pad od maja 2012. godine.

Ove će sedmice više od 80 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa izvijestiti o poslovnim rezultatima u posljednjem lanjskom tromjesečju.

Dosad je otprilike polovina kompanija iz sastava S&P-a objavila izvještaje, pri čemu ih je većina nadmašila procjene analitičara i po dobiti i po prihodima.

No, kako su očekivanja vrlo niska, kompanijama nije osobiti problem nadmašiti ih. Stoga to ne predstavlja dovoljnu podršku tržištu. Tim više što su ulagači oprezni zbog previranja na tržištima u razvoju.

„Loše vijesti iz bilo kojeg dijela svijeta mogu narušiti raspoloženje ulagača. Ne prijeti nam zaraza, ali to ima uticaja i na razvijena tržišta. Stoga nas očekuje nastavak nestabilnosti“, kaže John Chisholm, direktor u fondu Acadian Asset Management.

Posljednjih sedmica tržišta u razvoju pod snažnim su pritiskom zbog usporavanja rasta kineske ekonomije. Slabljenje druge po veličini svjetske ekonomije loše utiče na zemlje koje uveliko zavise o izvozu u Kinu ili o izvozu sirovina, s obzirom da je Kina najveći svjetski potrošač sirovina, pa njeno slabljenje izaziva pad potražnje za njima.

Previranja na tim tržištima posljedica su i daljeg zaoštravanja monetarne politike u SAD-u. Prošle je sedmice američka centralna banka dodatno smanjila programe kupovine obveznica za 10 milijardi dolara, na 65 milijardi mjesečno, nakon što ih je već u decembru smanjila za 10 milijardi.

Tim programima Fed je godinama ubrizgavao svježi, jeftin novac na finansijska tržišta, što je podržavalo rast cijena akcija i drugih rizičnijih investicija.

Smanjenje tih podsticaja izazvalo je povlačenje kapitala s tržišta u razvoju, zbog čega su oštro pale cijene akcija i kursevi valuta pojedinih zemalja, posebno onih uzdrmanih i političkim krizama.

Nekoliko centralnih banaka, među kojima turska i južnoafrička, povećale su ključne kamate kako bi zaustavile odliv kapitala. Međutim, to zasad nije zaustavilo negativne trendove na tim tržištima.

„Cijene akcija na tržištima u razvoju mogle bi dodatno pasti, a taj bi se trend mogao nastaviti dok ne dođe do znatnijeg rebalansa njihovih bilansi na tekućem računu“, navode analitičari Goldman Sachsa u bilješci klijentima.

Zbog previranja na tržištima u razvoju, i na američkim tržištima vlada oprez, na što ukazuje snažan rast VIX ‘indeksa straha’ Čikaške berze opcija. U januaru je taj indeks skočio čak 34 odsto, što je njegov najveći mjesečni skok od maja 2012. godine. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!