Capital.ba

Na Wall Street cijene akcija oštro pale

06.05.2015. / 9:24

wallNJUJORK, Na Wall Streetu su u utorak cijene akcija oštro pale jer je snažan rast spoljnotrgovinskog deficita SAD-a izazvao strahovanja da je američka ekonomija u prvom tromjesečju pala.

Dow Jones oslabio je 142 boda ili 0,79 odsto, na 17.927 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,18 odsto, na 2.089 bodova, a Nasdaq indeks 1,55 odsto, na 4.939 bodova.

Na vrijednosti je juče izgubilo svih 10 sektora S&P 500 indeksa, pri čemu su najviše, više od 2 odsto, pale cijene akcija u tehnološkom i uslužnom sektoru. Pao je, više od 1 odsto, čak i energetski sektor, premda su cijene nafte porasle za 2 odsto.

Posljedica je to podatka da je spoljnotrgovinski deficit SAD-a u martu skočio čak 43 odsto, na 51,4 milijarde dolara, najviši nivo u gotovo šest i po godina.

U prvoj procjeni o rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 0,2 odsto na godišnjem nivou u prvom tromjesečju, vlada je procijenila da je deficit iznosio 45,2 milijarde dolara, pa je juče objavljeni podatak o većem deficitu izazvao bojazan da je u prvom kvartalu BDP zapravo pao.

“Ova negativna brojka preplašila je tržište. No, osim rasta deficita, drugi udarac tržištu zadao je rast kamatnih stopa u inostranstvu”, kaže Alan Gayle, strateg u kompaniji RidgeWorth Investments.

Optimizam po pitanju oporavka ekonomije evrozone i smanjeni pritisci na inflaciju izazvali su juče rast prinosa na njemačke i obveznice drugih evropskih zemalja, dok su prinosi na američke 10-godišnje obveznice dostigli najviši nivo u dva mjeseca. To je ulagače navelo na povlačenje s tržišta akcija i ulaganje u obveznice.

Kako se bliži kraj sezone kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, u fokus ulagača ponovo ulaze makroekonomski pokazatelji, a oni nisu baš sjajni.

Doduše, prvi podaci za april pokazuju da bi u drugom tromjesečju rast američke ekonomije mogao ubrzati. No, analitičari ipak ne očekuju tako snažan oporavak kao lani, kada je, takođe nakon usporavanja rasta u prvom tromjesečju, u drugom ekonomija snažno skočila.

Zbog toga se s nestrpljenjem očekuje izvještaj o zaposlenosti u SAD-u, koji će biti objavljen u petak i koji obično znatno utiče na smjer tržišta.

Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u aprilu broj zaposlenih povećan za 213.000. U martu je bilo otvoreno samo 126.000 novih radnih mjesta, najmanje od decembra 2013. godine, a još jedan takav slabi podatak definitivno bi potvrdio da se rast najveće svjetske ekonomije usporio.

To bi dodatno učvrstilo uvjerenje ulagača da Fed neće prije jeseni povećati ključne kamate, no pitanje je bi li to pozitivno uticalo na tržište. S&P 500 indeks kreće se, naime, samo oko 1 odsto ispod najviših nivoa u istoriji, a pitanje je, kažu neki analitičari, je li to opravdano, s obzirom na oštro usporavanje rasta ekonomije i anemične poslovne rezultate kompanija.

Na povlačenje ulagača s tržišta ukazuje iznadprosječan obim trgovanja. Na američkim su berzama vlasnika juče zamijenile 7,3 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u posljednjih pet dana iznosi 7 milijardi.

I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 0,84 odsto, na 6.927 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,51 odsto, na 11.327 bodova, a pariški CAC 2,12 odsto, na 4.974 boda. Hina

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!