Capital.ba

Na području Doboja šteta u biljnoj proizvodnji 7,8 miliona KM

12.06.2014. / 13:40

kmDOBOJ, Na osnovu nezvaničnih preliminarnih rezultata, direktna šteta od poplava na području grada Doboja u biljnoj proizvodnji je oko 7.750.000 KM, izjavio je član Republičke komisije za procjenu šteta Vladislav Trifković.

Trifković je rekao da gubitak u stočnom fondu na dobojskom području, do kojeg se došlo na osnovu količine uginule stoke koja je neškodljivo uklonjena, iznosi oko 123.000 KM.

“Ukupan iznos će biti veći zato što nisu obuhvaćene štete na objektima, mehanizaciji, plastenicima, opremi za navodnjavanje, a o indirektnoj šteti da se i ne govori”, naveo je Trifković.

Prema njegovim riječima, krajnji iznos pričinjene štete u poljoprivredi na području Republike Srpske, svakako će biti i veći.

On je naveo da će ovi podaci biti dostavljeni na verifikaciju svim poplavljenim opštinama i gradovima da bi bili dopunjeni podacima komisija na lokalnom nivou.

“Preliminarne procjene štete urađene su na osnovu statističkih podataka, te podataka savjetodavne službe lokalnih komisija”, rekao je Trifković i dodao da one nisu bazirane na detaljnim zapisnicima “od kuće do kuće”, jer to trenutno fizički nije moguće provesti.

Prema njegovim riječima, za konačnu korekciju koristiće se i satelitski snimci od Geodetske uprave Republike Srpske.

Trifković je upozorio da će 18. juni, koji figurira kao krajnji rok kada bi se trebalo raspolagati podacima o ukupnoj procjeni štete na poplavljenim prostorima, morati da bude prolongiran, jer je evidentno da se to fizički neće moći uraditi.

Trifković, koji je i načelnik Odjeljenja za poljoprivrednu politiku i međunarodne odnose u Ministarstvu poljoprivrede Srpske, zajedno sa predstavnicima Republičke direkcije za obnovu i izgradnju Srpske posjetio je danas Doboj da bi sa predstavnicima gradske uprave razgovarao o koordinaciji aktivnosti za procjenu štete.

Riječ je, dodao je on, o tekućim problemima, elementima procjene štete, cijenama, načinu punjenja obrazaca, instrukcijama o načinu objedinjavanja podataka na nivou opštine, unakrsnoj kontroli podataka između sektora, jer se mnoge teme prepliću.

Načelnik dobojskog Odjeljenja za poljoprivredu Duško Paravac rekao je novinarima da je sa današnjim danom evidentirano oko 2.100 poljoprivrednih gazdinstava koja su dostavila zapisnike o prijavljenoj šteti.

“U narednom periodu, kada se usaglasimo o metodologiji procjene štete, te uz pomoć resornog ministarstva, posložićemo sve pristigle podatke da bi već za dva do tri dana mogli okvirno govoriti o površinama i vrstama štete”, naveo je Paravac.

On je zabrinut kada je riječ o indirektnoj šteti u poljoprivredi, jer ona zna da bude mnogo veća nego direktna.

Prema njegovim riječima, indirektna šteta je višemilionska, jer je oko 3.000 hektara trajno uništeno za poljoprivredu, i to plavnim materijalom rijeke Bosne.

On je naveo da su uništeni nekategorisani poljski putevi, seoski mostovi i vodni kanali.

Evidentirano je više od 200 klizišta koja nanose trajne štete poljoprivrednom zemljištu i kulturama koje lako mogu biti trajno uništene.

Paravac je upozorio da će trebati mnogo godina da se odgovarajućim mjerama poljoprivredna proizvodnja vrati na nivo od prije 15. maja.

“Trenutno su potrebne sve vrste pomoći, na primjer stočna hrana da bi se sačuvala matična grla, jer za uzgoj viskokvalitetnog grla treba i do sedam godina”, kaže Paravac. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!