Capital.ba

Na kraju decembra 2012. dug Srbije 25,7 milijardi evra

01.03.2013. / 20:04

nbsBEOGRAD, Srbija je na kraju decembra prošle godine imala spoljni dug od 25,7 milijardi evra i taj dug je u cijeloj 2012. uvećan za 1,6 milijardi evra ili 6,6 odsto, objavljeno je danas na sajtu Narodne banke Srbije (NBS).

Udio spoljnog duga u procijenjenom BDP-u, kao osnovni indikator eksterne solventnosti, iznosio je na kraju četvrtog tromjesečja prošle godine 85,6 odsto i za 3,1 procentni poen je povećan u odnosu na kraj prethodnog tromjesečja.

U toku posljednjeg tromjesečja minule godine spoljni dug Srbije je porastao za 888,8 miliona evra ili 3,3 odsto, a na rast duga u tom periodu uticalo je zaduživanje države na međunarodnom finansijskom tržištu. Jačanje evra u odnosu na ostale valute u strukturi spoljnog duga uticalo je na smanjenje duga za 129,3 miliona evra.

Prema anlizi NBS, spoljni dug javnog sektora povećan je na kraju decembra za 1,2 milijarde evra u odnosu na septembar i na kraju prošle godine iznosio je 12,2 milijarde evra, a njegovo učešće u ukupnom spoljnom dugu bilo je 47,4 odsto. Istovremeno, spoljni dug države iznosio je 9,5 milijardi evra, državno garantovani spoljni dug 1,3 milijardi evra, a dug NBS 1,4 milijardi evra.

Tokom četvrtog tromjesečja novo zaduženje javnog sektora iznosilo je 1,6 milijardi evra, a otplaćeno je po osnovu glavnice 258 miliona evra. U 2012. godini spoljni dug javnog sektora povećan je, prema analizi NBS, za 1,4 milijarde evra – zaduženje je iznosilo 2,2 milijarde evra, a otplaćeno je po osnovu glavnice 670 miliona evra.

Spoljni dug privatnog sektora na kraju decembra minule godine bio je 13,5 milijardi evra i u četvrtom tromjesečju je smanjen za 356 miliona evra, dok je spoljni dug banaka – 4,1 milijardu evra – u posljednjem tromjesečju 2012. povećan je za 63 miliona evra. Odnos spoljnog duga i dvanaestomjesečnog izvoza robe i usluga, uvećanog za doznake iz inostranstva na kraju četvrtog tromjesečja, iznosio je 175,4 odsto, što je u granicama održivosti, ako se ima i vidu da gornja granica održivosti prema kriterijumu Svjetske banke iznosi 220 odsto. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!