Capital.ba

Na jedno radno mjesto aplicira u prosjeku 30 kandidata

09.03.2016. / 19:16

posao.baSARAJEVO, BANJALUKA,  U prosjeku, na jedan oglas za posao lani je apliciralo 30 kandidata, što je za 20 odsto više u odnosu na 2014.

Najbolje su plaćeni zaposleni na menadžerskim pozicijama, a potom programeri, te građevinski inženjeri. Na listi deset najtraženijih kategorija poslova ugnijezdila su se i nova zanimanja, poput medicinskog osoblja i zastupnika u prodaji osiguranja. Najviša ponuda poslova bila je u većim gradovima BiH, prije svega u Sarajevu, a zatim u Banjaluci te Mostaru.

Ovo su tek neke od najzanimljivijih činjenica koje su danas saopštili zaposleni na portalu Posao.ba, prezentujući analizu tržišta rada za 2015. godinu, a u kojoj je vidljivo da  lista najtraženijih zanimanja u BiH prvi put bilježi značajnije izmjene u odnosu na proteklih nekoliko godina.

“Tako se među najtraženijim kadrovima našlo i medicinsko osoblje. Kao novo zanimanje na listi najtraženijih našli su se i zastupnici u prodaji osiguranja, a zanimanje operatera u pozivnom centru se popelo sa trećeg na drugo mjesto. Na prvom mjestu su trgovci, a na trećem komercijalisti”, naveli su sa portala Posao.ba.

Bitno je napomenuti da su deficitarne kategorije poslova lani bili zdravstvo, komercijala – prodaja, elektrotehnika – mašinstvo, građevinarstvo, informacione tehnologije, zanatske usluge i ugostiteljstvo.

Istovremeno, značajno je da znate i da pojedina zanimanja donose veoma primamljivu zaradu, mnogo veću od prosječne neto plate koja u BiH iznosi oko 840 maraka.

“Menadžerske pozicije su bile među najviše plaćenim zanimanjima sa prosječnom mjesečnom neto platom 1.665 KM. Među najplaćenijim zanimanjima u kategoriji 10 najtraženijih zanimanja tokom 2015. godine su programer (1.410 KM) i građevinski inženjer (1.103 KM)”, kazali su predstavnici vodećeg online servisa za zapošljavanje u BiH. Poslodavci su od kandidata za posao najčešće tražili poznavanje rada na računaru, te engleskog jezika.

“Drugi najtraženiji jezik je bio njemački, dok je treći najtraženiji bio turski jezik. Ovo predstavlja svojevrsnu indikaciju u kojim smjerovima se okreće tržište rada u BiH. Sve više se okrećemo ka tržištima njemačkog i turskog govornog područja”, izjavila je Edina Šehović, portparol portala Posao.ba.

To što se za jedno radno mjesto, u prosjeku, prijavljivalo 30 kandidata, Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, komentariše riječima da je riječ o našoj stvarnosti.

“Nažalost, to je naša zbilja, a razlog je to što se ne posvećuje dovoljno pažnje otvaranju radnih mjesta. Država bi trebalo da pomogne poslodavcima da to učine, ali bi nam daleko bolje bilo i kada bi organi poput inspekcijskih doveli do toga da se konačno u ovoj državi zna ko radi legalno, a ko ilegalno”, rekao je Bajramović. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!