Capital.ba

Murić: Radno vrijeme i po 15 sati dnevno

30.05.2013. / 8:54

muricBANJALUKA, Mladi radnici u Makedoniji rade i po 15 sati dnevno, a pri tome nisu adekvatno plaćeni za prekovremeni rad, upozorava počasni predsjednik i osnivač Sekcije mladih u Konfederaciji slobodnih sindikata Makedonije Kemal Murić.

Iako je Skupština Republike Makedonije donijela izmjene i dopune zakona o radnim odnosima u dijelu koji se odnosi na zaštitu mladih radnika, prekovremeni rad ostaje problem.

Murić upozorava da “poslodavci uveliko ne poštivaju radne ugovore, a mladi nisu zaštićeni, naročito u poljoprivrednom sektoru, u kojem je zabilježena i zloupotreba dječijeg rada”.

“Mladi vjeruju političkim partijama, a one ne posvećuju pažnju njihovim problemima. U manjim sredinama mladi ljudi su prilično diskriminisani u pogledu traženja aktivnog zaposlenja, a lokalne vlasti ih ne uključuju ni u donošenje odluka za unapređivanje i promovisanje omladinskih pitanja”, navodi Murić.

On naglašava da mjere koje preduzima Vlada Makedonije u pravcu smanjenja nezaposlenosti mladih predstavljaju pozitivan korak, ali da ne nailaze na pozitivan prijem kod mlade populacije.

Prema podacima Konfederacije slobodnih sindikata Makedonije i Unije nezavisnih i autonomnih sindikata Makedonije, zastupljenost rada “na crno” u Makedoniji je na visokom nivou.

Rad “na crno” među mladom populacijom najviše je zastupljen u poljoprivrednom, tekstilnom, građevinskom, prehrambenom i ugostiteljskom sektoru.

Smanjenje nivoa “sive ekonomije” zato predstavlja prioritet sindikalnih organizacija koje u budućnosti žele da ojačaju kontakte i saradnju sa Inspektoratom rada i Ministarstvom rada i socijalne politike – da bi u koordinisanoj akciji mladi radnici prijavljivali rad “na crno”.

U Sekciji mladih Unije nezavisnih i autonomnih sindikata Makedonije kažu da je situacija u vezi sa mladim radnicima u Republici Makedoniji – kritična.

Oni navode da je od 1998. do 2011. godine 230 hiljada mladih napustilo Makedoniju, te da je to više od deset odsto ukupnog stanovništva?!

Razlozi zbog kojih mladi odlaze iz zemlje su: potreba za kvalitetnijim obrazovanjem, finansijski razlozi, bolje plaćena radna mjesta, bolji odnosi u porodici, sigurnija budućnost i kvalitet života…

Prema mišljenju mladih sindikalaca, u Makedoniji Inspektorat rada mora pojačati kontrole u firmama i izricati rigorozne sankcije onim poslodavcima koji ne ispunjavaju zakonske propise u vezi sa zaštitom mladih kada je riječ o legalnom radu i bezbjednosti i zdravlju na radu.

Omladinske sindikalne organizacije zalažu se za promovisanje i unapređenje položaja mladih u društvu i preduzima se niz edukativnih aktivnosti, neophodnih u procesu traženja posla za mlade.

Pomoć se ogleda u pripremi odgovarajućih i konkurentnih biografija i motivacionih pisama, ponuda za radne angažmane mladih radnika poslodavcima, održavaju se seminari i obuke sa ekspertima radnog zakonodavstva, navode iz omladinske sekcije Unije nezavisnih i autonomnih sindikata Makedonije.

Oni vjeruju da je zajednički rad sindikalnih organizacija i granskih sindikata od ogromnog značaja za mlade.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!