Capital.ba

Mudiz: Bez značajnijeg svjetskog privrednog rasta do 2016.

10.11.2014. / 18:48

mudisNJUJORK, Svjetska privreda neće imati značajniji privredni rast do 2016, prije svega zbog usporavanja kineske privrede kao i strukurnih poteškoća sa kojima su susreću zemlje evrozone, Brazil i Južnoafrička Republika, saopštila je danas bonitetna agencija Mudiz.

U svom najnovijem tromjesečnom izvještaju agencija Mudiz je predvidjela privredni rast od tri odsto u 2014 i 2015. bruto domaćeg proizvoda (BDP) u Grupi 20 (G20)vodećih ekonomija u svijetu, a u 2016. od 2,8 odsto, prenio je AFP.

Ova prognoza je objavljena samo nekoliko dana uoči održavanja samita G20 u Australiji.

“Većina faktora koji opterećuju svjetski privredni rast u 2014. neće biti eliminisani ni tokom naredne dvije godine, uključujući i progrešivno usporavanje privrede u Kini”, navodi se u izvještaju.

“Osim toga problemi strukturne prirode sa kojima se suočavaju zemlje evrozone, Brazil i Južnoafrička Republika predstavljaju takođe prepreku za značajniji globalni privredni rast”, dodaje se u izvještaju.

Mudiz takođe napominje da će unutrašnji faktori imati posljedice po ekonomsku aktivnost u pojedenim zemljama zbog čega je primorana da snizi prognozu ekonomskog rasta za 2015. u mnogim regionama među kojima su zemlje evrozone, Japan i Brazil.

Agencija s druge strane očekuje solidan privredni rast u SAD, Velikoj Britaniji i Indiji tokom naredne dvije godine.

Mudiz očekuje da će američki BDP porasti 2015. tri odsto a 2016. 2,8 odsto zahvalju solidnom rastu zaposlenosti i domaće potrošnje.

Agencija Brazilu ne predviđa veći privredni rast od jedan odsto u 2015, prije svega zbog pada izvoza u Kinu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!