Capital.ba

Mršav rast pre­ra­đi­va­čke in­dus­tri­je RS

27.05.2016. / 16:00

Preradjivacka-industrija-620x330BA­NJA­LU­KA, Fi­zi­čki obim uku­pne industrij­ske proi­zvo­dnje u RS u pro­šloj godi­ni ras­tao je po sto­pi od 2,7 od­sto u odno­su na go­di­nu ra­ni­je, što eko­no­mis­ti ocje­nju­ju apso­lu­tno ne­do­vo­ljnim za značajni­ji napredak.

Po­da­ci iz In­for­ma­ci­je o sta­nju u oblas­ti pre­ra­đi­va­čke in­dus­tri­je za pro­šlu go­di­nu, ko­ju je ju­če usvo­ji­la Vla­da RS, poka­zu­ju da je proi­zvo­dnja go­to­vih me­tal­nih proi­zvo­da, osim ma­ši­na, za­bi­lje­ži­la rast od šest od­sto, proi­zvo­dnja ko­že i proi­zvo­da od ko­že ra­sla je po sto­pi od 3,2 od­sto, dok je proi­zvo­dnja ba­znih me­ta­la po­ra­sla za pet od­sto, a proizvodnja na­mje­šta­ja 2,9 od­sto, te proi­zvo­dnja proi­zvo­da od gu­me i plas­ti­čnih ma­sa ve­ća je za 12,3 od­sto.

Pre­ma po­da­ci­ma iz ove in­for­ma­ci­je, broj za­po­sle­nih u pre­ra­đi­va­čkoj in­dus­tri­ji u pro­šloj go­di­ni izno­sio je 34.520 i veći je za 2,6 od­sto, ili za 969 za­po­sle­nih u odno­su na 2014. go­di­nu.

Po­sma­tra­no po stru­ktu­ri, me­tal­ska in­dus­tri­ja za­poš­lja­va­la je 11.156, drvna 9.161, za­tim tek­stil, ko­ža i obu­ća 11.067 radni­ka, a proi­zvo­dnja pa­pi­ra 667 radnika.

Da­lje, proi­zvo­dnja he­mi­ka­li­ja za­poš­lja­va­la je 656, štam­pa­nje i umno­ža­va­nje sni­mlje­nih za­pi­sa 526 ra­dni­ka, dok je proi­zvo­dnja proi­zvo­da od gu­me i plas­ti­ke ima­la 1.330, a os­ta­la pre­ra­đi­va­čka in­dus­tri­ja 306 ra­dni­ka.

U in­for­ma­ci­ji se na­vo­di da je iz po­sma­tra­nih oblas­ti pre­ra­đi­va­čke in­dus­tri­je, Agen­ci­ji za po­sre­dni­čke, in­for­ma­ti­čke i fi­nan­sij­ske uslu­ge za­vršne ra­ču­ne na dan 31. de­cem­bra pro­šle go­di­ne, pre­da­lo uku­pno 1.240 pri­vre­dnih dru­šta­va.

“Uku­pan pri­hod os­tva­ren u pro­šloj go­di­ni izno­sio je 2,07 mi­li­jar­di KM, i u odno­su na 2014. go­di­nu, ve­ći je za 5,46 od­sto, dok je ne­to do­bit u pre­ra­đi­va­čkoj in­dus­tri­ji u pro­šloj go­di­ni izno­si­la 153,95 mili­ona KM i ve­ća je za 10,82 od­sto u odno­su na 2014. go­di­nu”, pre­ci­zi­ra­no je u ovoj in­for­ma­ci­ji.

Još je na­ve­de­no da su pri­vre­dna druš­tva iz oblas­ti pre­ra­đi­va­čke in­dus­tri­je u pro­šloj go­di­ni os­tva­ri­la izvoz u vrijednos­ti od 2,21 mi­li­jar­du KM, što je ma­nje za 4,1 od­sto u odno­su na 2014. go­di­nu, dok je u is­to vri­je­me uvoz prera­đi­va­čke in­dus­tri­je ma­nji za 7,3 od­sto.

“Po­kri­ve­nost uvo­za izvo­zom pre­ra­đi­va­čke in­dus­tri­je u 2015. go­di­ni izno­si­la je 66,3 od­sto i ve­ća je za 2,3 pro­cen­tna po­ena u odno­su na 2014. go­di­nu”, na­ve­de­no je u in­for­ma­ci­ji.

Pre­drag Du­du­ko­vić, član Udru­že­nja eko­no­mis­ta RS – SWOT, re­kao je da pre­ra­đi­va­čka in­dus­ti­ja RS za­is­ta bi­lje­ži rast, ali da, ako po­sma­tra­mo do­ma­ću pre­ra­đi­va­čku in­dus­tri­ju u odno­su na pre­ra­đi­va­čku in­dus­tri­ju u Evrop­skoj uni­ji, vidimo da su pla­te ov­dje 6,7 pu­ta ni­že.

“To zna­či da je pro­du­kti­vnost ra­da u pre­ra­đi­va­čkoj in­dus­tri­ji u RS sko­ro se­dam pu­ta ni­ža ne­go u EU. To je vrlo bi­tan po­ka­za­telj gdje se na­la­zi na­ša pre­ra­đi­va­čka in­dus­tri­ja”, re­kao je Du­du­ko­vić.

Na­gla­ša­va da, ako po­re­di­mo sa­mo taj po­ka­za­telj, rast pre­ra­đi­va­čke in­dus­tri­je od 2,7 od­sto je ap­so­lu­tno ne­do­vo­ljan za ne­što zna­čaj­ni­je u kom­ple­tnoj in­dus­tri­ji u RS.

Po­red to­ga, is­ta­kao je da pre­ra­đi­va­čka in­dus­tri­ja u RS učes­tvu­je u naj­ma­njem pro­cen­tu u bru­to do­ma­ćem proi­zvo­du (BDP), sa vrlo nis­kom ba­zom.

“Ka­da bismo ima­li ta­kav rast u ne­kim dru­gim oblas­ti­ma, kao što je in­for­ma­ti­čka oblast, gdje je velika pro­du­kti­vnos­ti i ko­ja učes­tvu­je u mno­go ve­ćem pro­cen­tu u BDP-u, on­da bi to bi­lo ne­što zna­čaj­no. Me­đu­tim, rast od 2,7 od­sto u pre­ra­đi­va­čkoj in­dus­tri­ji, ko­ja je na vrlo nis­koj ba­zi, vrlo ne­ra­zvi­je­na i sa vrlo ma­lom pro­du­kti­vnoš­ću, pros­to ni­je do­vo­ljan”, za­klju­čio je Du­du­ko­vić. Nezavisne novine

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!