Capital.ba

Može li država bankrotirati?

30.06.2015. / 15:09

1SARAJEVO, Kada propadne neko preduzeće, sve je jasno: radnici su na cesti, stečajni upravnik prodaje sve za šta se može dobiti novac, ali s bankrotom države stvari ne izgledaju tako jednostavne.

Država, međutim, uopšte ne može bankrotirati na način nekog preduzeća– nad državom se kao suverenim entitetom ne može napraviti stečajni postupak.

Put u stečaj ili bankrot je veoma jednostavan: trošiti više nego što se ima i koliko se može zaraditi. Tim putem može krenuti svako od nas, može i preduzeće – ali može i država. I to uveliko države rade – ne vide drugog izlaza iz sadašnje situacije nego u ogromnim zaduživanjima.

Stečaj neke države je barem u istoj mjeri političko koliko i ekonomsko pitanje. Postoji velika razlika u suverenitetu dužnika: građanin ili neko preduzeće je dio nekog društva i to društvo ga može kazniti ako ne podmiruje svoje obaveze. Ali državu? Stečaj države se odražava samo u odnosu na druge države i institucije i utoliko državni bankroti nipošto nisu rijetkost: da se čak i ne vraćamo dublje u prošlost, dovoljno je podsjetiti na Rusiju 1998. ili Argentinu 2002. One su jednostrano obznanile kako više ne mogu podmirivati svoje međunarodne obaveze.

Grčka je u istoriji bankrotirala već sedam puta (otuda izraz „dužan k'o Grčka“), pa ipak ta država i dalje postoji, nije propala i uza svu krizu, standard njenih građana znatno je viši nego u dobrom broju drugih članica Evropske unije.

Problem grčkog bankrota riješiće se na ovaj ili onaj način, ali ne treba uopšte sumnjati da će joj banke odobriti nove kredite ali uz sve veću kamatu. Jednostavno je – dati kredit državi je najsigurniji kredit uopšte. Dug države se veže za teritoriju i ljude koji žive na teritoriji onih koji su kredit uzeli. Pa će neko, možda i za sto godina, vratiti kredit koji su Grci danas potrošili, ali naravno s paprenim kamatama koje će obavezno “pojesti” razvoj.

To zapravo i jeste najteža posljedica državnog bankrota: država se mora iznova zaduživati, svaki put pod nepovoljnijim uslovima, tako da svu novostvorenu vrijednost usmjerava na otplatu duga i kamata. Slobodna Bosna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Može li država bankrotirati?

    1. Ostoja

      Bar mi znamo kako je kad drzava bankrotira. Pa stranci su nam uzeli sve resurse. Tako ce i Grcima uzeti od autoputa do ostrva…