Capital.ba

Moratorijum na rast akciza na cigarete čeka odluku Parlamentarne skupštine BiH

30.12.2018. / 11:27

BANJALUKA – Rast cijena cigareta u BiH trebalo bi da bude zaustavljen na tri godine, prvenstveno kako bi se stabilizovali prihodi od akciza i stanje na tržištu duvanskih prerađevina.

Savjet ministara BiH nedavno je, naime, utvrdio prijedlog zakona o dopuni Zakona o akcizama kojim se praktično predviđa uvođenje ovog moratorijuma, ako i Parlamentarna skupština BiH usvoji takav prijedlog. Kada bi se to moglo razmatrati, međutim, za sada nije poznato, iako je najavljeno da će prijedlog poslanicima biti upućen po skraćenoj proceduri.

Kako su naveli iz Savjeta ministara, predloženim dopunama zakona specifična akciza na cigarete u 2019. godini, te 2020. i 2021. utvrđuje se u iznosu od 75 KM na 1.000 komada, odnosno 1,50 KM za pakovanje od 20 cigareta, čime se uvodi moratorijum na daljnje povećanje akciza na cigarete.

„U tekućoj godini očekuje se povećanje prihoda za 37,3 miliona KM, u 2019. za 39,4 miliona KM, a u 2020. godini za 41,6 miliona KM“, navode iz Savjeta ministara.

Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje imaće obavezu da do 31. marta 2021. analizira efekte moratorijuma na povećanje specifične akcize na cigarete.

Predložen moratorijum na poskupljenje cigareta u naredne tri godine

Kako su obrazložili, ovaj prijedlog donijeli su radi stabilizacije naplate prihoda od akciza na duvanske prerađevine, stabilizacije tržišta cigareta u BiH i sprečavanja daljnjeg podrivanja ekonomskog prostora.

Time bi se, praktično, na pauzu stavilo usklađivanje akciza u ovoj oblasti sa akcizama u EU, što se u BiH radilo jednom godišnje od 2009. godine. S obzirom na to da odluka o izmjeni Zakona, odnosno o uvođenju moratorijuma nije donesena ranije u toku godine, iako je to predlagano, u BiH je u oktobru usvojena nova odluka o utvrđivanju  specifične i minimalne akcize na cigarete i duvan za pušenje za 2019. godinu. Na osnovu te odluke, specifična akciza na cigarete za 2019. treba da iznosi 1,60 KM po kutiji cigareta umjesto dosadašnjih 1,50 KM, a to je dovelo i do  rasta cijena cigareta i od početka 2019. godine.

„Od Nove godine očekuju nas nove cijene cigareta koje će biti 20 do 40 feninga skuplje, u zavisnosti od proizvođača i distributera. Što se tiče moratorijuma, on je usvojen u smislu odluke Upravnog odbora UIO BiH, koji je usvojio izmjene zakona, dostavio ga Savjetu ministara i on ih usvojio i poslao u Parlamentarnu skupštinu BiH. Onog momenta kada budu usvojene te izmjene i dopune Zakona o akcizama, u smislu uvođenja trogodišnjeg moratorijuma na dizanje akcize na duvan i duvanske proizvode, tada će to i stupiti na snagu. Do tada imamo ovakvu situaciju“, kaže portparol UIO BiH Ratko Kovačević, dodajući da to znači da potrošače u BiH očekuje uobičajeno dizanje cijena cigareta, kao i svake godine.

Nije smanjen broj pušača

Konstantan rast akciznog opterećenja duvana i cigareta u BiH u prethodnih desetak godina doveo je, s jedne strane, do eksplozije naplaćenih prihoda od akciza, a sa druge strane do brzog rasta maloprodajnih cijena.

To je, međutim, dovelo i do urušavanja tržišta cigareta, jačanja crnog tržišta, a time i gubitka prihoda od akciza i PDV-a, te problema za duvansku industriju.

Istovremeno, nije smanjen broj pušača, tvrdi se u Analizi uticaja akcizne politike na trendove na tržištu duvanskih prerađevina koja je urađena u BiH. Srpska info

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!