Capital.ba

MOL otvoren za razgovor o budućnosti INA-e

25.12.2016. / 10:44

ZAGREB, MOL je uvijek bio i ostaje otvoren za razgovor o budućnosti INA-e, a s obzirom na izjavu hrvatskog premijera Andreja Plenkovića o namjeri Hrvatske da otkupi cijeli udio MOL-a u INA-i, MOL čeka službeno obavještenje o tome.

To je odgovor mađarske kompanije na pitanje Hine za komentar nakon što je Plenković u subotu naveče kazao da je Vlada odlučila u svoje vlasništvo vratiti INA-u otkupom cjelokupnog udjela koji u njoj ima MOL.

“S tom političkom odlukom upoznata je i mađarska strana na najvišem nivou, to sam i lično učinio”, rekao je Plenković.

Kazao je da je Vlada od pravnih zastupnika Hrvatske dobila obaviještenje da je donesena odluka u postupku koji je Hrvatska pokrenula protiv MOL-a pred arbitražnim sudom komisije Ujedinjenih nacija za međunarodno trgovačko pravo u Ženevi.

Hrvatska je, naime, početkom 2014. protiv MOL-a podnijela arbitražnu tužbu Komisiji UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCCITRAL) u Ženevi kojom traži da se proglase štetnim izmjene ugovora iz 2009. godine o upravljačkim pravima u Ini i glavni ugovor o gasnom poslovanju.

Hrvatska je zatražila i naknadu štete koja je nastala kao posljedica tih ugovora, potpisanih za vrijeme mandata premijera Ive Sanadera.

„Međutim, sada je Arbitražni sud odlučio da ponuđeni dokazi nisu dovoljni da dokažu da su ugovori sklopljeni 2009. godine nastali kao plod koruptivnih aktivnosti te ih je stoga sud odbio poništiti“, objasnio je u subotu Plenković.

Napomenuo je i da ni hrvatski sudovi do danas nisu donijeli niti jednu pravosnažnu presudu koja bi to dokazivala, odnosno da je jedinu takvu presudu koja je bila donesena nedavno ukinuo hrvatski Ustavni sud.

Vlada se snažno protivi takvoj odluci Arbitražnog suda, kazao je Plenković, pa se razmatraju sve pravne opcije kako bi se osporila ova odluka.

Plenković je kazao i kako će odluka pred Međunarodnim sudom za rješavanje investicionih sporova u Washingtonu biti donesena, prema informacijama koje ima, do kraja iduće godine.

Taj je spor pred Međunarodnim sudom za rješavanje investicionih sporova u Washingtonu 2013. pokrenuo MOL protiv Hrvatske zbog “kršenja obaveza i postupaka u vezi s MOL-ovim investicijama u Hrvatskoj”. Hina

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!