Capital.ba

Moguće godišnje investicije u BiH do dvije milijarde evra

14.06.2011. / 15:53

SARAJEVO, BiH bi godišnje mogla privući između 1,5 i dvije milijarde evra direktnih stranih investicija, ukoliko bi izvršne vlasti na državnom i entitetskom nivou preduzele ozbiljne mjere u sektorima u kojima BiH ima potencijala, kao što su poljoprivreda i energetika, rekao je danas u Sarajevu član Upravnog odbora Savjeta stranih investitora u BiH Đulio Moreno.

Na prezentaciji publikacije “Bijela knjiga za 2010/11. godinu” Moreno, koji je i šef Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj u BiH, ocijenio je da bi čelni ljudi BiH trebalo da budu proaktivniji, te da budu uklonjene prepreke koje se mogu ukloniti i u tom slučaju bi zemlja mogla imati svijetlu ekonomsku budućnost.

Prema njegovim riječima, prošle godine je iznos direktnih stranih ulaganja u BiH bio gotovo zanemariv i varirao je, zavisno o različitim analizama, između 200 miliona i 300 miliona evra.

“To je nešto što se ne smije nastaviti. Ukoliko ova zemlja želi postati normalna i nastaviti napredak na svom putu evropskih integracija, mora povećati iznos direktnih stranih ulaganja”, upozorio je Moreno, dodajući da bi se to i dogodilo, od velikog značaja je da se uklone prepreke i da se olakšaju barijere koje još postoje, a mogu se riješiti kroz zakone i upravu.

On smatra da je u ovom trenutku, kada se još osjećaju efekti globalne finansijske krize i kada nova vlast stupa na snagu, jako važno da oni uzmu u obzir ovaj dokument i preporuke koje sadrži.

Moreno je izrazio nadu da će se nova izvršna vlast u BiH, uzimajući u obzir ovaj dokument i njegove preporuke, fokusirati na uspostavljanje boljeg okruženja i na privlačenje direktnih stranih investicija, kao zaista važnog elementa ekonomskog rasta zemlje.

Vršilac dužnosti šefa Delegacije EU u BiH Renco Davidi smatra da je problem sa kojim se suočavaju strani investitori u BiH što nisu stvoreni uslovi za njihov lakši ulazak u zemlju, te da su ti problemi, kako za strane, tako i za domaće investitore, u vezi i sa poslovanjem i otvaranjem novih firmi u BiH.

“U velikoj mjeri ovo se odnosi na donošenje zakona i drugih pravnih akata koji se moraju donijeti da bi se poslovna klima popravila. Takođe, određene mjere se moraju provesti u smislu EU integracija BiH i posebno stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH”, istakao je Davidi.

Član Upravnog odbora Savjeta investitora BiH Sead Miljković naglasio je važnost formiranja vlasti na državnom nivou, sa ciljem poboljašanja rejtinga koji je iz “dva B pozitivnog”, u maju ove godine otišao u “dva B negativno”.

“Konkretne preporuke koje su sadržane u Bijeloj knjizi za 2010/2011. godinu obrađuju devet različitih poglavlja – registracija poslovanja, dobijanje boravišne i radne dozvole, poreze, dobijanje građevinskih dozvola, zakon o tržištu vrijednosnih papira, zakon o privrednim društvima, zakon o izvršnom postupku, zakon o likvidaciji kompanija u Federaciji BiH, zakon o stečaju i izvoz”, istakao je Miljković.

Govoreći o direktnim stranim investicijama u BiH u prošloj godini, Miljković je rekao da su one “ispod svakog minimuma”, te da BiH ima potencijala da privuče strane investitore, jer ima prirodne resurse, ali ako investitori, kako je rekao, nailaze na probleme na svim nivoima vlasti, onda smatraju da je jednostavnije investirati negdje drugo.

Član Upravnog odbora Savjeta stranih investitora u BiH Aida Soko rekla je da su u Bijeloj knjizi sadržane preporuke koje se odnose na probleme sa kojima se svakodnevno susreću članice Savjeta u svom radu, dodajući da u protekle četiri godine izdavanja Knjige, nije bilo značajnijih pomaka.

“Realizovane su neke konkretne preporuke koje se odnose na harmonizaciju između entiteta kada je u pitanju porez na dobit, ali to su manje mjere koje olakšavaju poslovanje. U Bijeloj knjizi za 2011. dosta toga se ponovilo iz prethodnih godina”, istakla je Soko.

Ona je navela da u Knjizi nisu samo iznesene kritike, već su stručnjaci Savjeta, u okviru radnih grupa, dali konkretne savjete i rješenja, dodajući da je jako bitno raditi na ovim preporukama i na poboljšanju klime kako bi se uopšte zadržali postojeći strani investitori.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!