Capital.ba

Mnogim Kinezima drugo dijete bilo bi preskupo

31.10.2015. / 17:01

kineziPEKING, Više djece, više sreće, kaže kineska izreka, ali u današnjoj “socijalističkoj tržišnoj ekonomiji” mnogi moderni Kinezi drugo dijete ne mogu da priušte.

Taksista Vang nije mogao da vjeruje kad je na radiju čuo vest da je Kina nakon 36 godina odlučila da ukine politiku jednog deteta.
“Nema razlike. Samo će bogati moći da priušte drugo dijete”, rekao je Vang, otac jedanaestgodišnjeg dječaka. “Ja ne mogu”.

Kinezi su decenijama čekali da im vladajuća Komunistička partija ublaži strogu politiku porodičnog planiranja. Kina je kontroverznu politiku jednog deteta uvela 1979. godine kako bi suzbila nagli rast broja stanovnika. Mjera je, međutim, dovela i do starenja populacije i gubitka radne snage. Odluka da se takva politika promijeni bila je neočekivana, iako su se dugo vagali razlozi za i protiv. No, mnogi Kinezi dočekali su je hladno zbog visokih cijena stanovanja i obrazovanja djeteta.

“Dozvola da se ima drugo dijete, ne znači imati mogućnosti za to”, pisali su građani na društvenim mrežama. Drugi dodaju da je mjera zakasnjela i da neće imati brzog učinka na demografske promjene i rješavanja problema starenja populacije.

“Dvojica sinova značila bi kraj porodice”, napisao je jedan bloger, naglasivši da već i danas cijela rodbina mora skupljati novac za stan, koji je u Kini svojevrsni preduslov da muškarac oženi djevojku.

Mnogi parovi i sami su iz porodice sa jednim djetetom i navikli su se na koncept. Nezavisno od ovih problema, ankete pokazuju kako bi otprilike pola parova, bar deklarativno, htjelo da ima drugo dijete.

Pozitivne efekte nove mjere stručnjaci očekuju između 2.040 i 2.050. godine. Pretpostavlja se da će se do tada povećati broj radne snage pa će i pritisak na penzione fondove biti manji.

Trebalo bi da se smanji i višak muškaraca u zemlji, jer je državna politika jednog djeteta dovela do numeričke neravnopravnosti polova. Preduzimali su se selektivni abortusi ženskih plodova jer se tradicionalno vjeruje da će muško dijete obezbijediti bolju starost svojim roditeljima. Po posljednjim podacima, u Kini se na 100 djevojčica rađa 117 dječaka, što pak znači i da je muškarcima teže naći suprugu, posebno ako su bez novca. Uvođenje politike dva djeteta trebalo bi da smanji taj pritisak.

Kineske vlasti sprovođenje nove politike namjeravaju prepustiti pokrajinskim vlastima. Parovi koji žele drugo dijete i dalje će morati da traži odobrenje.

U uvodniku u petak državni list Global Times navodi kako je ukidanje politike jednog djeteta “odraz narodne volje”, priznajući da je ta mjera među pukom bila mrska. Ali, dodaje list, porodično planiranje “obuzdalo je nekontrolisani rast broja stanovnika i dalo podsticaj ekonomskom uzletu”.

Mnogi sada, međutim, pozivaju na potpuno ukidanje državne intervencije u porodično planiranje i dozvoljavanje da porodice same donesu svoju odluku.

“S našeg stanovišta država i dalje nastavlja arbitrarno i nepotrebno intervenisati u reproduktivna prava ljudi”, rekli su u kineskom Human Rights Vatch. seebiz

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!