Capital.ba

MMF: Povjerenje se još nije vratilo u kiparske banke

18.09.2013. / 17:55

mmfVAŠINGTON, Povjerenje u kiparski bankarski sektor još uvijek nije povraćeno, uprkos ozbiljnoj reorganizaciji koja je izvršena u okviru deset milijardi evra vrijednog programa međunarodne pomoći za Nikoziju, saopštio je danas Međunarodni monetarni fond (MMF).

Uprkos kontrolama kapitala nametnutim bankama u martu, MMF navodi da je neto odliv novca do 21. avgusta dostigao osam milijardi evra, što je 12,6 odsto ukupnih depozita i gotovo polovina kiparskog bruto domaćeg prozivoda (BDP), prenosi agencija Frans pres.

To predstavlja dodatni udar na bilanse stanja banaka, koje su već pogođene time što je 30 odsto njihovih zajmova okarakterisano kao nenaplativo, što je dovelo do oštrog pada ponude kredita. Kreditiranje preduzeća smanjeno je za devet odsto na godišnjem nivou u junu, dok su hipotekarni krediti smanjeni za tri odsto, a potrošački za sedam odsto.

“I dalje postoje značajni rizici u okviru programa, s obzirom na neizvjestan uticaj krize, oporavak bankarskog sektora i brojne izazove u implementaciji reformi”, navodi MMF.

Fond je u maju prognozirao da će kiparski BDP ove godine biti smanjen za 8,7 odsto, a 2014. za 3,9 odsto, prije nego što se 2015. vrati na put rasta od 1,1 odsto. Pored toga, MMF očekuje da će stopa nezaposlenosti ove godine dostići 17 odsto, a iduće porasti na 19,5 odsto, prije nego što postepeno počne da se smanjuje.

“Povjerenje tek treba da se vrati u bankarski sektor. Uticaj bankarske krize na domaćinstva i preduzeća, kao i na vitalni uslužni sektor, mogao bi da bude veći nego što se očekivalo”, navodi fond, dodajući da bi to moglo da rezultuje produžetkom recesije, kao i slabijim privrednim rastom na duži rok, što bi sve imalo dramatične posljedice na održivost javnog duga.

Pored toga, nastavak ekonomskih slabosti u EU mogao bi da umanji tražnju kiparskog izvoza, procijenio je MMF. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!