Capital.ba

MMF: Bogatije zemlje trebaju pomoći radnicima pogođenim liberalizacijom trgovine

11.04.2017. / 10:30

WASHINGTON, Bogatije zemlje svijeta trebale bi pomoći radnicima pogođenim liberalizacijom trgovine koja postaje sve nepopularnija nakon globalne financijske krize, potičući jačanje protekcionizma, stoji u izvještaju Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

U tom se izvještaju, koje su zajednički izradili MMF i Svjetska trgovinska organizacija (WTO), poziva na veće obučavanje i usavršavanje radnika, snažnije mreže socijalne sigurnosti i ostale mjere koje bi mogle ublažiti šokove proizišle iz premještanja industrije i veće konkurencije, prije svega u SAD-u i Europi.

Gubitak radnih mjesta u određenim sektorima ili regijama u razvijenim gospodarstvima je više rezultat tehnoloških promjena nego trgovine, kaže se u izvješću MMF-a, objavljenom u ponedjeljak. Međutim, prilagodbe u trgovini mogu dovesti do negativnih posljedica po ljude i privredu koje su nerijetko koncentrirane, ponekad surove, a prečesto i predugo traju, istaknuli su.

U izvještaju nadalje ističu da je globalna trgovina rasla u prosjeku za šest posto godišnje od 1960. do 2007. godine – početka globalne financijske krize – i da je takva pojava dovela do prosječne godišnje stope privrednog rasta od tri posto u tom istom razdoblju.

Međutim, od početka nove decenije ‘kočničari’ rasta trgovine, produktivnosti i dohotka su sporiji tempo trgovinskih reformi, jačanje protekcionizma u razdoblju nakon krize te rizik daljnjih preokreta, stoji u izvještaju objavljenom uoči skorašnjih redovnih proljetnih zasjedanja MMF-a i Svjetske banke.

Prema jednom istraživanju na koju se poziva taj izvještaj, trgovina s Kinom dovela je do toga da je u američkom sektoru proizvodnje od 1999. do 2011. godine izgubljen milion radnih mjesta, uz 1,4 miliona neproizvodnih radnih mjesta.

Previše pojedinaca i zajednica je trgovina zaobišla i postoje legitimni razlozi za nezadovoljstvo, ističe se u najnovijem MMF-ovu izvještaju, ali i napominje da nije lako razlučiti koji su pritisci proizišli iz prilagodbi u trgovini od onih izazvanih tehnološkim napretkom.

U izvještaju ipak ustraju na tome da je za oživljavanje globalnog rasta važan izrazitiji napredak u smjeru slobodnije trgovine. Fena

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!