Capital.ba

Mladi najveće žrtve ekonomske krize

14.08.2012. / 11:44

BERLIN, Mladi su najveće žrtve ekonomske krize u Evropi – u Španiji, Grčkoj i Južnoj Italiji nivo nezaposlenosti mlađih od 25 godina prevazilazi 50 odsto, a to je dvostruko više nego što su prosječni pokazatelji među starijim ljudima.

U nekim od tih zemalja sa mladima se sklapaju po pravilu samo kratkoročni ugovori. U Italiji je to svaki drugi ugovor, a u Španiji takvih ima skoro 60 odsto.

Istovremeno, predstavnici generacije posljeratnog “buma”, tzv. “bebi-bumeri”, koji danas imaju 50-60 godina, imaju stabilna radna mjesta i garancije protiv otpuštanja.

Kao što je poznato, u industrijskim zemljama ima sve više penzionera. Političari, koji traže njihove glasove, često im pružaju pretjerane povlastice – navodi “Špigel”.

U Njemačkoj, gdje će se u septembru iduće godine biti održani izbori za Bundestag, vlada je potvrdila penzijske garancije, koje će, prema podacima Instituta ekonomije u Kilu, koštati budžet 18 milijardi evra!

Problem neravnomjerne raspodjele prihoda između generacija Minhenski institut ekonomskih istraživanja naziva “novim socijalnim pitanjem i akumulacijom konfliktnog potencijala”.

U članku “Ne vjeruj nikome ko je stariji od 30 godina”,list razmatra nezadovoljstvo mladih ljudi širom Evrope zbog svog radnog statusa.

Protekle godine hiljade španskih demonstranata, mahom mladih ljudi, uzvikivali su: “Gubite se odavde!”. To se odnosilo na političare, ali, kako kometarišu posmatrači, moglo je da se odnosi i na starije generacije.

U mnogim zemljama EU kriza ozbiljno pogađa sistem visokog obrazovanja. Nezaposlenost apsolvenata raste.

Ipak, mladi ništa neće dobiti, ako se penzionerima nešto oduzme – upozoravaju eksperti.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!