Capital.ba

Mjere štednje – ponižavajuće

14.02.2012. / 11:44

ATINA, Grčki parlament prihvatio je ultimatum trojke, Evropske centralne banke, MMF-a i  Evropske komisije,  i usvojio zahtjevane mjere štednje koje su za suverenu zemlju “pomalo ponižavajući”, prenosi “Glas Rusije”.

“Glas Rusije”  ističe  da “Atini više ne vjeruju na riječ, moraće da se pružaju pismeni dokazi da će reforme biti sprovedene. Tek poslije toga ministri finansija zone evra, kao i MMF, naredne srijede će rješavati da li da izdvoje Grčkoj kredit od 130 milijardi ili ne”.

Kako se navodi u komentaru  “trojka opravdava diktatorske uslove izdavanja kredita finansijskom zapuštenošću zemlje i nedovoljnom aktivnošću njenog rukovodstva u sprovođenju reformi”, ali se dodaje i da se pad Grčke dešavao pred očima budnih posmatrača iste te Evropske komisije, Evropske Centralne banke  i MMF…

U Njemačkoj je nastupilo olakšanje zbog odluke grčkog parlamenta da usvoji nove mjere štednje, ali mediji prenose i upozorenja vodećih njemačkih političara i eksperata. Njemačka kancelarka Angela Merkel je pozdravila odluku grčkog parlamenta koji je kasno prošle noći usvojio nove mjere štednje. Ipak, političari u toj zemlji kažu da će Njemačka pomoći samo ako Atina mjere štednje na papiru pretvori u djelo, jer “više nisu dovoljna obećanja Grčke”.

“Znalo se odlično i za nestašluke vlade na čišćenju budžetskih podataka. Nisu mogli da ne vide kako Atina sve više uzima jeftine kredite Evropske centralne banke, ne razmišljajući o vraćanju. Trgnuli su se kada Grčka 2010. godine nije bila u stanju da opslužuje svoj spoljni dug”, piše “Glas Rusije”.

U komentaru se ističe  i da je predloženi recept oporavka ekonomije star kao svijet – “drakonska štednja na svemu na čemu se samo može štediti. Odrezati socijalu. Privatizovati državno vlasništvo… Od Grka traže realne uspjehe u borbi protiv korupcije, da skupljaju poreze, kao i da uvode nova oporezivanja”.

Od Grčke mnogo traže, piše Glas Rusije i navodi da Grčka posjeduje ogroman razvojni potencijal.

“Treba potpunije sakupljati prihode. Biti u okvirima organizovanog sektora, a ne sivog. Tačnije uvesti ekonomski red. To i jeste vrlo dobra startna osnova za obnovu grčke ekonomije. I za onu zlatnu kišu investicija, ne u obliku opraštanja dugova, već upravo investicija, koje bi mogle da nju da se proliju”, piše komentator.

Glas Rusije navodi i da je “za sada pritisak u grčkom loncu blizak kritičnom. I ne samo u Grčkoj. Plodovi gnjeva sazrijevaju i u Portugalu, Španiji i čak Italiji. Mase južnih Evropljana dovedene su uslove kada sve teže postaje zaraditi za hljeb nasušni. Nezadovoljstvo se okreće ne samo protiv sopstvenih vlasti, već i protiv bogatijeg sjevera”.

“Sedamdeset godina poslije rata, Njemačka ponovo počinje da se percipira kao neprijateljska zemlja. Čuju se pozivi da se prekine sa tuđim kursom koji diktira Brisel i Berlin. Raspoloženja su eksplozivna”, zaključuje se u komentaru.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!