Capital.ba

Mjere države pomogle da broj otpuštenih radnika u Srbiji bude manji

04.07.2021. / 11:15

BEOGRAD – U Srbiji je, prema zvaničnim podacima, lani i pored pandemije koronavirusa stopa nezaposlenosti u odnosu na 2019. bila manja za 1,4 odsto, broj zaposlenih veći za 1,9 odsto, a kako ocjenjuju u Ministarstvu rada, te sindikati i poslodavci, državne mjere za suzbijanje efekata pandemije pozitivno su uticale na tržište rada i spasile mnoga radna mjesta.

zaposleni

izvor: Nezavisne novine

Ipak, u Savezu samostalnih sindikata Srbije kažu da su bez posla najviše ostali oni koji su bili formalno van radnog odnosa i angažovani u tzv. sivoj zoni, kao i je tu otpušteno na desetine hiljada ljudi.

U Uniji poslodavaca Srbije pohvalili su najavljene mjere države za pomoć mladima koje predviđaju smanjenje poreza i doprinosa, kao i zabranu otpuštanja radnika.

Domaće tržiste je, kako navode u resornom Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u 2020. godini održalo stabilnost.

Prosječna stopa nezaposlenosti je u 2020. godini, u odnosu na 2019. godinu, bila manja za 1,4 odsto a broj zaposlenih iznosio je 2.215.475, što u odnosu na prethodnu godinu predstavlja povećanje od 1,9 odsto, navode u ministarstvu.

U ministarstvu ističu da je tokom 2020. Vlada Srbije donijela set mjera za sprečavanje negativnih efekata krize izazvane pandemijom da bi očuvala likvidnost privrednih subjekata i održala privredna aktivnost i zaposlenost.

Ističu da su uvedene i mjere za pomoć najugroženijim sektorima kao što su turizam, hotelijersto, prevoznicima kao i svim građani Srbije.

Istovremeno svi nezaposleni na evidenciji NSZ dobili su novčanu pomoć u iznosu od 60 evra.

Mjere pomoći države su i prema ocjenama poslodavaca i sindikata pomogle da se ublaže efekti krize i sačuvaju radna mjesta.

Direktor Unije poslodavaca Srđan Drobnjaković kaže da su mjere države, koje su počele da se primjenjuju od marta prošle godine znatno pomogle da broj otpuštenih radnika ne bude veliki i da su minimalci isplaćivani iz republičkog budžeta posebno značili malim i srednjim preduzećima.

On međutim navodi da najave novog talasa koronavirusa na jesen unose zebnju i kod privrednika i kod radnika.

“U takvoj atmosferi privrednici su rezervisani kada je reč o potpisivanju novih ugovora. I garantne šeme i krediti na neki način dolaze pod znak pitanja, jer privrednicima nije svejedno da se zaleću i ulaze u nove kreditne linije ako im nad glavom stoji takva mogućnost“, ističe on.

Potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (S S S S) Duško Vuković kaže da je ova sindikalna centrala nedavno analizirala informacije iz svih djelova Srbije i svih grana i djelatnosti i da svi pokazatelji govore da je broj zaposlenih smanjen, ali da nije riječ o prevelikom broju.

“Možemo da kažemo da je par hiljada ljudi u nekih 15 do 20 kompanija dobilo otkaze ugovora o radu. Međutim, iako je to mali broj, on zabrinjava s obzirom da je merama državne pomoći bilo predviđeno da se broj zaposlenih ne smanjuje za više od 10 odsto”, rekao je Vuković. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!