Capital.ba

Mišić: Suzbiti zloupotrebe poslodavaca

01.03.2012. / 16:48

BANJALUKA, Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske /SSRS/ Ranka Mišić izjavila je danas da je u Srpskoj u prošloj godini 10 500 radnika sporazumno prekinulo ugovor o radu, te da će Sindikat insistirati na njihovoj analizi.  

“U 50 odsto sporazumno prekinutih ugovora o radu došlo je do zloupotrebe poslodavca. To znači da radnik prilikom potpisivanja ugovora o radu istovremeno potpisuje i sporazumni raskid ugovora o radu što je klasična zloupotreba”, rekla je Mišićeva nakon sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta Republike Srpske.

Ona je naglasila da se takav način zloupotrebe prema radnicima mora suzbiti i da se  hitno mora djelovati preventivno.

Mišićeva je ocijenila da su svi izvještaji inspekcije rada i zaštite na radu  uglavnom identični.

“Od ukupno izvršenih kontrola polovina ih je neurednih, što jasno pokazuje kakva je pozicija radnika u Srpskoj i koliko poslodavci ne primjenjuju  zakone o radu i zaštiti na radu, kao i kolektivne ugovore”, dodala je Mišićeva.

Ona je istakla da Inspektorat Republike Srpske u izvještajima, kako je rekla,  opravdava pojedine poslodavce koji ne isplaćuju platu, te da je potrebno održati posebnu sjednicu Vlade RS na kojoj bi bilo riječi o radu Inspektorata.

Mišićeva je navela da je Ekonomsko-socijalni savjet Republike Srpske  dao saglasnost na  Prijedlog zakona o socijalnoj zaštiti, kao i na Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit.

“Bojimo se da će se prilikom primjene zakona o socijalnoj zaštiti finansijska raspodjela na lokalne zajednice i budžet Srpske teško realizovati imajući u vidu u kakvoj se situaciji nalaze pojedine opštine”, dodala je Mišićeva.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija naveo je da će Prijedlog zakona o socijalnoj zaštiti i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dobit ići u redovnu parlamentarnu proceduru.

“Nadam se da ćemo nakon parlamentarne procedure dobiti dva dobra zakonska rješenja”, rekao je Tegeltija.

On je naglasio da nisu svi radnici koji su sporazumno prekinuli ugovore o radu prevareni, ali da ima poslodavaca koji zloupotrebljavaju radnike.

Glavni republički inspektor rada i zaštite na radu Čedo Mišović istakao je da je u prošloj godini bilo 6 611 kontrola.

“Poslodavci prilikom zaključivanja ugovora o radu daju radnicima bjanko sporazumni ugovor o raskidu radnog odnosa i to je nešto što je za inspekciju rada teško kontrolisati. Takvim zloupotrebama  trebalo bi da se bave nadležne pravosudne institucije”, rekao je Mišović.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!