Capital.ba

Mirjanić: Uvezati primarnu proizvodnju i prehrambenu industriju

23.01.2014. / 15:34

mirjanicBANJALUKA, Ciljevi Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske u ovoj godini jesu izvršenje obaveza iz 2013, oblikovanje modela finansiranja agrarnih potreba, rad na sistemima za navodnjavanje i registraciji gazdinstava, te aktivnosti uvezivanja primarne proizvodnje i prehrambene industrije, rekao je resorni ministar Stevo Mirjanić.

Mirjanić je, nakon sjednice Vlade, rekao novinarima u Banjaluci da je pozitivna prva ocjena Misije Kancelarije EU za hranu i veterinarstvo /FVO/ u vezi sa inspekcijom objekata i farmi koji su kandidovani za izvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH u EU, data nakon sastanka u Sarajevu 21. januara, te da se nada da će tako ostati do kraja posjete FVO BiH, do 31. januara.

Govoreći o navodnjavanju, on je rekao da će do kraja maja biti završena dva sistema za navodnjavanje, u Pelagićevu i Bijeljini.

“Nastavljaju se aktivnosti na navodnjavanju do 5.000 hektara u ovoj i sljedećoj godini. Narednih dana bićemo u prilici da definišemo sljedeći model izgradnje sistema za navodnjavanje”, dodao je Mirjanić.

On je naglasio da je Vlada u prošloj godini izvršila sve finansijske obaveze po osnovu subvencija iz 2012. godine u iznosu od 50 miliona KM, te je po osnovu tekućih subvencija realizovala 30 miliona KM, a do kraja budžetske godine treba da se realizuije još 29 miliona KM subvencija.

On je pojasnio da u 2013. godini nije premašen iznos sredstava predviđenih za podršku i subvencioniranje poljoprivrede od 60 miliona, što znači da će prvi put biti potrošeno onoliko sredstava koliko je planirano, što će važiti i za 2014. godinu.

“U 2013. godini izvršen je obim poljoprivredne proizvodnje od 2,2 miliona tona i ostvarena ukupna proizvodnja vrijedna 1,1 milijardu KM, dok je petogodišnji prosjek do 850 miliona KM”, pojasnio je Mirjanić.

On je istakao da je u biljnoj proizvodnji ostvaren najveći obim proizvodnje, kao i finansijski, te da je pogotovo ratarska i povrtarska veća za oko 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je voćarska proizvodnja veća za 20 do 40 odsto, zavisno od područja i proizvodnje.

“Stočarska proizvodnja zabilježila je pad zbog suše koja je nekoliko posljednjih godina uticala na smanjenje obima i kvaliteta stočne hrane, a s druge strane još imamo nepovoljan rasni sastav, pogotovo u govedarstvu”, naglasio je Mirjanić.

On je pojasnio da u dominantnim stočarskim granama u Srpskoj raste produktivnost, što ohrabruje, ali se bez zaustavljanja pada brojnog stanja i njegovog znatnog povećavanja neće ostvariti ukupna produkcija u stočarskoj proizvodnji koja bi morala prelaziti 65 odsto ukupnog društvenog proizvoda koji formira poljoprivreda.

Mirjanić je rekao da je zadovoljan tempom kojim je uređivano Ministarstvo od kada ga je preuzeo, ali da treba još najmanje godinu dana da bi službe bile toliko profesionalne i odgovorne da izvršavaju poslove i prema upravi i da budu servis prema proizvođačima.

“U sklopu toga donesena je nova sistematizacija radnih mjesta, organizaciono drugačije postavljeni resori, teritorijalno drugačije postavljena organizacija od savjetodavstva do finansijske i pravne funkcije. Preduzete su mjere da se Ministarstvo osposobi i profilira kao razvojno Ministarstvo”, pojasnio je Mirjanić.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!