Capital.ba

Mirjanić: Liberalizacija uvoza u BiH krajnje nerazumna

12.09.2016. / 10:18

stevo mirjanicBANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić ocijenio je da je liberalizacija uvoza, odnosno tržišta u BiH, prešla svaku mjeru i da je krajnje nerazumna.

Osvrćući se na spoljnotrgovinsko poslovanje u prošloj godini, Mirjanić je naveo da je danas mnogo korisnije biti trgovac nego proizvođač.

“Očigledno je da u zajedničkim institucijama BiH, koje su nadležne da uređuju spoljnotrgovinsko poslovanje, ima veoma mnogo nerazumijevanja i neznanja, pa i nečega drugog, a nepogrešiv indikator takvog djelovanja je struktura, obim uvoza i odnos prema domaćoj proizvodnji i sopstvenom razvoju”, rekao je Mirjanić za “Glas Srpske”.

On je dodao da je spoljnotrgovinsko poslovanje najneuređeniji segment privređivanja koji se posebno negativno odražava na agrarnu privredu.

Mirjanić je naveo da Vlada Srpske u tom smislu usvojila više informacija gdje se definišu kritične tačke i daju preporuke organima na nivou BiH, posebno s ciljem zakonske zaštite domaće proizvodnje.

“Ipak, trend ugrožavanja domaće proizvodnje se nastavlja. Teško se može govoriti o bilo kakvoj stabilnosti domaćih proizvođača pri ovakvom nivou zaštite domaće proizvodnje”, rekao je Mirjanić.

Kada je riječ o dolasku ruskih veterinarskih inspektora za kontrolu mesa u BiH, Mirjanić je naveo da se ta posjeta očekuje godinama i da je njihov dolazak u septembru odgovor ruske strane na diplomatske aktivnosti iz Srpske.

“Očekujemo da će se kolege iz ruske službe uvjeriti u kapacitet naših proizvođača i prerađivača, kvalitet proizvoda i sistem veterinarskog nadzora za koji možemo garantovati bar kada je u pitanju Srpska. Imamo nekolicinu ozbiljnih subjekata spremnih za nastup na ruskom tržištu”, naveo je Mirjanić.

Kada je riječ o ratarskoj proizvodnji u Srpskoj, Mirjanić je ocijenio da je situacija povoljna, te da je žetva strnih žita završena i ostvareni su nadprosječni prinosi. “Usjevi kukuruza, soje i krmnog bilja su u dobrom stanju, a kod kukuruza možemo očekivati rekordne prinose”, rekao je Mirjanić.

On je naveo da se povrtarska i voćarska proizvodnja odvija u povoljnim uslovima, osim područja pogođenih mrazom, dok je stočarska opterećena velikim uvozom animalnih proizvoda po veoma niskim cijenama.

“U mljekarskom sektoru nema značajnijih oscilacija u smislu obima proizvodnje, a proizvodnja mesa se stabilizuje, sa izuzetkom sektora uzgoja svinja zbog otežanog plasmana mesa”, rekao je Mirjanić.

On je rekao da će poljoprivrednicima biti isplaćena sva sredstva planirana za prošlu i ovu godinu, dodavši da je počela isplata podsticaja za tekuću godinu i to premija za mlijeko.

Govoreći o šteti od mraza koji je u proljeće pogodio voćare, Mirjanić je istakao da će Ministarstvo, odnosno Agencija za agrarna plaćanja, zaprimiti zahtjeve, te na kraju godine sumirati svu štetu i odrediti se prema zahtjevima na osnovu raspoloživih sredstava.

Osvrćući se na jesenju sjetvu, Mirjanić je rekao da se ukupne površine koje će biti zasijane procjenjuju na preko 60.000 hektara, od čega će 40.000 biti zasijano pšenicom. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!