Capital.ba

Ministar obrazložio raspodjelu 1,5 milijardi KM

17.12.2007. / 13:41

BANJALUKA, Ministar finansija RS Alesandar Džombić obrazložio je danas poslanicima Narodne skupštine Prijedlog budžeta za 2008. godinu koji iznosi 1,5 milijardi KM i veći je od ovogodišnjeg za 110 miliona KM ili za 7,81 odsto.

U okviru 1,5 milijardi KM budžetskih sredstava planirani su domaći prihodi od 1.436 miliona KM i 64 miliona KM po osnovu primljenih otplata datih zajmova i inostranih kredita.

Planirani poreski prihodi iznose 1.263,9 miliona KM i veći su za 69,3 miliona KM ili 5,8 odsto u odnosu na 2007. godinu.

Džombić je rekao da je projektovani prihod po osnovu poreza na dobit 95,7 miliona KM, što predstavlja rast od 30,2 miliona KM ili 46,2 odsto u odnosu na 2007. godinu, dok je projektovani prihod po osnovu poreza na dohodak 123,3 miliona KM, što predstavlja rast od 8,1 miliona KM ili sedam odsto u odnosu na 2007. godinu.

U skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu, 75 odsto prihoda od poreza na dohodak pripada RS a ostatak budžetima opština.

Ministar Džombić je rekao da su na osnovu makroekonomskih pretpostavki, ukupni prihodi od indirektnih poreza u 2008. godini procijenjeni na 4.829,3 miliona KM.

“Nakon izuzimanja sredstava koja pripadaju budžetu institucija BiH i budžetu distrikta Brčko, preostali iznos raspoređuje se na entitete, od čega bi RS pripalo 1.343,8 miliona KM”, rekao je on.

Iz iznosa sredstava projektovanih za RS 103,3 miliona KM planirano je za servisanje spoljnjeg duga, a 1.240,5 miliona KM za raspodjelu između Republike, opština i preduzeća “Putevi RS”.

Ministar finansija je rekao da je na osnovu procjene prihoda od indirektnih poreza budžetu RS, sa ino dugom, pripalo 1.006,8 miliona KM, što predstavlja rast od 2,7 odsto u odnosu na 2007. godinu. Kao osnov za projekcije prihoda od indirektnih poreza koji pripadaju RS korištene su projekcije Uprave za indirektno oporezivanje na nivou BiH.

Rashodi Budžeta RS za 2008. godinu iznose 1,5 milijardi KM, od čega se 1.260,4 miliona KM odnosi na domaću budžetsku potrošnju, a 239,6 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Džombić je rekao da su Prijedlogom budžeta utvrđeni pojedinačni budžeti za novoosnovane budžetske korisnike u okviru Ministarstva prosvjete i kulture i Ministarstva pravde.

U okviru Ministarstva prosvjete i kulture novi korisnici su Univerzitet Banjaluka, Univerzitet Istočno Sarajevo, Visoka škola Prijedor, Visoka škola za turizam i hotelijerstvo Trebinje, Studentski i đački domovi,

U Ministrastvu pravde novi korisnici su kazneno-popravni zavodi u Banjaluci, Foči i Istočnom Sarajevu i Okružni zatvori u Doboju, Bijeljina i Trebinju.

Ministar Džombić je podsjetio da su osnovni sudovi razbijeni na 19 sudova u Banjaluci, Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Gradišci, Prijedoru, Novom Gradu, Kotor Varoši, Bijeljini, Zvorniku, Trebinju, Foči, Doboju, Tesliću, Derventi, Modriči, Sokocu, Vlasenici, Višegradu i Srebrenici, a osnovana je i Služba za zajedničke poslove Vlade RS.

Prijedlogom budžeta je za plate i naknade troškova zaposlenih planirano 475,9 miliona KM, što čini 31,7 odsto budžetskih rashoda, a predstavlja povećanje od 2,4 odsto u odnosu na 2007. godinu.

Planirana sredstva za plate i naknade troškova zaposlenih u 2008. godinu veća su za 68,9 miliona KM ili 16,9 odsto u odnosu na 2007. godinu.

“Razlozi za povećanje plata i naknada proističu iz odluke Vlade kojom je utvrđena najniža cijena rada od 94 KM i zbog povećanog broja zaposlenih”, rekao je Džombić.

Za troškove materijala i usluga planirano je 104,4 miliona KM što čini sedam odsto budžeta i više je nego lani za pola procenta. Ukupno planirana sredstva za ovu grupu rashoda su u narednoj godini povećana za 14,7 miliona ili 16,3 odsto u odnosu na 2007. godinu.

Prema objašnjenju ministra Džombića, razlog za povećanje materijalnih troškova su uključivanje institucija visokog obrazovanja u sistem trezorskog poslovanja i osnovanje Službe za zajedničke poslove Vlade RS kao novog budžetskog korisnika.

Za namjenska izdvajanja i tekuće pomoći planirano je 593,9 miliona KM, što je 3,2 miliona KM ili 0,5 odsto više nego ove godine. Najznačajnija izdvajanja za grantove, subvencije i tekuće pomoći su za Fond PIO 155 miliona KM, za vojne invalidnine 123 miliona KM, za civilne invalidnine 7,9 miliona KM, za podsticaj poljoprivrede 77 miliona KM, za Fond zdravstvenog osiguranja 40 miliona KM.

Za socijalno zbrinjavanje radnika planirano je 24 miliona KM namjenskih sredstava, za sufinansiranje Željeznica RS 32,5 miliona KM, za socijalno zbrinjavanje radnika 24 miliona KM, za borački dodatak 10 miliona KM, za finansiranje povratka u RS 5,6 miliona KM i za sufinansiranje smještaja u đačkim i studentskim domovima 2,8 miliona KM.

Planirana budžetska rezerva iznosi 22,5 miliona KM, a izdvajanja za kapitalne rashode 30,6 miliona KM, što čini dva odsto ukupnih budžetskih rashoda.

Prema riječima ministra Džombića, ostala budžetska potrošnja planirana je u iznosu od 239,6 miliona KM i manja je za 3,5 miliona KM ili 1,4 odsto u odnosu na 2007. godinu.

Za otplatu dugova u 2008. godini planirano je 55,7 miliona KM, od čega 49,7 miliona KM za pokrivanje unutrašnjeg duga koji je regulisan zakonom, a ostatak se odnosi na dug nastao nakon 31. decembra 2002. godine.

Za isplatu ino duga planirano je 103,3 miliona KM, što predstavlja rast od 2,9 odsto u odnosu na 2007. godinu.

U okviru ostale potrošnje najznačajnije je izdvajanje na poziciji opšte unutrašnje rezerve od 33,5 miiona KM, koji su namijenjeni za isplatu bruto plata budžetskih korisnika nakon usvajanja novog zakona o platama čija se primjena očekuje od 1. januara naredne godine.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!