Capital.ba

Milionski tender FZO RS i pod lupom tužilaštva

28.04.2018. / 10:00

– MUP RS: U toku je dalje preduzimanje radnji dokazivanja, a po zahtjevu i pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka
– Istraga nije „poljuljala“ tender težak 23 miliona KM, FZO se priprema za drugu fazu
– Bojić: Budalaština je to što se javnost bavi vrijednošću tendera, a ne i programom koji će koristiti građanima RS

BANJALUKA – U 23 miliona KM tešku tendersku priču Fonda zdravstvenog osiguranja RS, oko izrade elektronskih zdravstvenih kartona i knjižica u RS, uključilo se i Okružno tužilaštvo Banjaluka. Po zahtjevu i pod nadzorom tužilaca, Ministarstvo unutrašnjih poslova RS sada dokazuje elemente krivičnog djela, saznaje portal CAPITAL.ba.

Informaciju su za našu redakciju potvrili i u MUP-u RS, gdje su nakon skoro dva mjeseca istrage konačno prekontrolisali dokumentaciju koja prati ovu spornu javnu nabavku.

„Izvršena je detaljna analiza obimne dokumentacije vezane za tender koji se odnosi na uvođenje integrisanog zdravstvenog informacionog sistema Republike Srpske. U toku je dalje preduzimanje radnji dokazivanja u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske, a po zahtjevu i pod nadzorom Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka“, kažu u MUP-u za CAPITAL.

Istragom tender nije poljuljan, a građani RS na korak su do plaćanja milionski vrijednog sistema. Konzorcijum „MMSCODE“, „Lanaco“ i „Ericsson Nikola Tesla“, kao jedini prijavljeni ponuđač, Fondu zdravstvenog osiguranja RS predstavio je tehničko rješenje za izradu IZIS-a.

U Fondu o ovoj diskutabilnoj javnoj nabavci odgovaraju tek elementarno, navodeći da je sad već „u pripremi druga faza koja podrazumijeva dostavljanje konkretnih ponuda kandidata koji su ispunili uslove iz prve faze“.

„Okončana je prva faza javne nabavke uvođenja IZIS-a, koja je podrazumijevala dostavljanje i ocjenu opštih i tehničkih uslova koje su kandidati trebali da ispune, te demonstraciju ponuđenog rješenja. Druga faza, koja je u pripremi, podrazumijeva dostavljanje konkretnih ponuda od strane kandidata koji su ispunili uslove iz prve faze“, kazali su u FZO RS.

U Fondu više ne spominju imena prijavljenih firmi, ali je u nedavnom intervjuu za CAPITAL direktor FZO RS Dejan Kusturić naveo je da se za ovu tendersku priču prijavio samo ovaj konzorcijum. Ipak, kako je tvrdio, to ne znači da će ugovor s njima biti potpisan.

„Tek ćemo analizirati njihovu cijenu. Skuplje svakako ne može da bude“, kazao je tada Kusturić.

Milionska javna nabavka biće finansirana iz milionskog kredita. Konzorcijum Unicredit banka Mostar, Unikredit banka Banjaluka i Nova banka Banjaluka kreditiraće sa 163,8 miliona KM FZO RS, koji ovim novcem, uz izmirenje velikih dugovanja, planira da sa 12 miliona KM finansira i prvu fazu IZIS-a.

FZO ovaj kredit uzima na 10 godina sa uključenih 12 mjeseci grejs perioda. Osim mjenica Fonda, kao obezbjeđenje kredita banke su tražile i garanciju Republike Srpske koju je Vlada RS i odobrila.

Slikovni rezultat za slavko bojićVlasnik „MMSCODE“-a Slavko Bojić nedavno je za CAPITAL kazao da žali što je ova vrhunska milionski vrijedna ideja u javnosti dočekana „na nož“. Za njega je budalaština to što se javnost bavi vrijednošću tendera, a ne i programom koji će, kako najavljuje, koristiti svim građanima RS.

„Sada moramo da dostavimo i finansijsku ponudu, a onda ćemo pregovarati o ugovoru. Trebaće nam nekoliko mjeseci za potpisivanje ugovora, ukoliko do toga dođe. Vjerovatno ćemo se uklopili u cifru od 23 miliona KM, ali još nemamo na osnovu čega uraditi grubu kalkulaciju. Isuviše je ozbiljan projekat, a dočekan je ‘na nož’. Boji. Budalaštine su kada neko spominje novac, ali ne i ono što će biti urađeno. U Srbiji, na primjer, ne postoji ni ‘i’ od IZIS-a. Kod nas ćete na android aplikaciji imati i nalaze i kartone, ali će biti praćena i potrošnja novca u zdravstvu. IZIS bi, prema studiji opravdanosti, trebalo da bude isplativ već kroz 11 mjeseci. Mi nemamo registre bolesnika, a ovaj sistem će biti idealan alat za preventivno djelovanje“, opravdao je Bojić ukratko 23 miliona KM vrijedan posao.

Poslovanje Fonda značajno opterećuju dugovanja za doprinose koja iznose oko 280 miliona KM, a gotovo polovina tog duga nije naplativa jer se preduzeća nalaze u stečaju ili likvidaciji.

Da se Fond nalazi u velikim finansijskim problemima potvrđeno je i prilikom izrade budžeta RS za ovu godinu, s obzirom na to da će iz budžeta biti izdvojeno oko devet miliona KM za izmirenje dugovanja za dijalizne usluge pacijentima u RS. Ovo je prvi put da se iz budžeta plaća liječenje pacijenata.

CAPITAL: Žana Gauk

 

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Milionski tender FZO RS i pod lupom tužilaštva

    1. Manjaca

      Bojic, Kaja iz MG Minda, i dvojac pljackasa iz Venere u milionskoj pljacki pod aptronatom velikog vodje Baje i sina Igora. Lanaco je predhodnih 10 godina uzeo milione od Fonda za isti taj integrisani IS, da bi ovi pljackasi sada uzeli svoje milione. Pitali li se iko zasto se potrosilo do sada 20 miliona za IS….PRAVDA ZA NAROD RS!!!

    2. ja

      Pljačka kao i do sada. Pogledajte Elektroprivredu. Sad ide isti recept iz Željeznica.

    3. bacuska

      “…Budalaštine su kada neko spominje novac, ali ne i ono što će biti urađeno. U Srbiji, na primjer, ne postoji ni ‘i’ od IZIS-a. Kod nas ćete na android aplikaciji imati i nalaze i kartone, ali će biti praćena i potrošnja novca u zdravstvu. IZIS bi, prema studiji opravdanosti, trebalo da bude isplativ već kroz 11 mjeseci. Mi nemamo registre bolesnika, a ovaj sistem će biti idealan alat za preventivno djelovanje“,..
      A ko će “preventivno” djelovati kad svi doktori zbog male plate odu u inostranstvo… Ako već poredite Srbiju i RS onda recite da je isti projekat u Srbiji koštao 2 miliona…