Capital.ba

Milioni za borbu protiv korupcije

03.01.2012. / 8:30

BEOGRAD, Za borbu protiv korupcije Srbija će iz državne kase ove godine odvojiti na stotine miliona dinara, koji će biti raspoređeni sve brojnijim tijelima koja se bave ovim problemom.

Samo za Agenciju za borbu protiv korupcije iz budžeta je planirano 199,813 miliona, za Savjet 19,630 miliona, za Tužilaštvo za borbu protiv organizovanog kriminala, u čijoj je nadležnosti visoka korupcija, 229,829 miliona, a za MUP takođe značajna sredstva.
Tu su i osnovna tužilaštva, Tim za borbu protiv korupcije u zdravstvu, tim okupljen oko ministarke pravde Snežane Malović, koja je od prošle godine koordinator za borbu protiv korupcije.
– Dvije najvažnije stvari u ovoj godini su kontrola parlamentarnih i predsjedničkih izbora, i izrada Strategije za borbu protiv korupcije – kaže za ”Novosti” Zoran Stojiljković, predsjednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.
A za to je, bar kako se sada čini, odvojeno nedovoljno novca. Jer, pitanje je, kaže Stojiljković, da li će za kvalitetan monitoring troškova izborne kampanje biti dovoljno para iz budžetske rezerve.
– Biće to veliki test ne samo za Agenciju već i za sva antikorupcijska tijela. Ono u šta moramo da uložimo i novac i energiju ove godine jesu prevencija i promjena svjesti građana, ali i jačanje institucija za borbu protiv korupcije i okončanje svih afera i postupaka koji se pokrenu – ističe ovaj profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.
Srbija je u 2012. godinu ušla na neslavnom 86. mjestu na rang-listi organizacije ”Transparensi internešnel”, sa indeksom percepcije korupcije od 3,3.
Dok državni revizor Radoslav Sretenović smatra da je stepen korupcije najalarmantniji u javnim nabavkama, građani vjeruju da je najviše ima u zdravstvu, policiji i pravosuđu. Sa ovim se slaže i regionalni koordinator UNDP Vilijam Infante, koji na spisak dodaje i državnu upravu.
I policija je pred sam kraj godine izašla sa podacima da je u periodu 2006-2010. otkrila 17.057 krivičnih dijela u vezi sa korupcijom, a samo tokom 2010. oko 3.000. Za prvih 10 mjeseci prošle godine podnijeto je 1.599 krivičnih prijava za koruptivna krivična dijela protiv 2.878 osoba.
Tokom prošle godine i Agenciji za borbu protiv korupcije obratilo se oko 400 ljudi, ali je većina predstavki, kako kažu u Agenciji, arhivirana. To znači da su slučajevi ili zastarjeli, ili su predstavke anonimne, ili su predmeti već završeni.
Od kraja novembra građani mogu da prijave korupciju i na sajtu Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, a za mjesec dana stiglo je više od 50 prijava.
U posljednje tri godine, pred sudovima širom Srbije, osuđeno je 2.965 osoba zbog različitih dijela povezanih sa korupcijom.
Privatni život
Posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazala su da čak polovina građana tvrdi da korupcija znatno utiče na njihov porodični i privatni život, a na prvom mjestu kao problem navode političku korupciju i trgovinu uticajima. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!