Capital.ba

Milioni protjeruju sušu iz plantaža

15.05.2017. / 17:00

BANJALUKA – Bratunac, Maglajani u Laktašima, Ljubinsko i Trebinjsko polje uskoro će postati gradilišta na kojima će “nicati” sistemi za navodnjavanje vrijedni više od 24 miliona američkih dolara.

Projekte provodi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS posredstvom Jedinice za koordinaciju poljoprivrednih projekata. Iz kreditnih sredstava Svjetske banke – Međunarodne asocijacije za razvoj (IDA) obezbijeđeno je 20,5 miliona američkih dolara, a u toku realizacije projekta potrebno je izdvojiti i dodatnih 3,61 milion dolara iz budžeta RS, opština i učešća krajnjih korisnika. U ministarstvu kažu da će radovi prvo početi u Bratuncu i to ovog mjeseca.

– Projekat u Bratuncu obuhvata gradnju 26 podsistema za navodnjavanje na 17 lokacija veličine do 50 hektara, ukupno 436 hektara. Vrijednost radova je 8,12 miliona maraka, a obezbijeđeno je i učešće lokalne zajednice u iznosu od 15 odsto – rekao je portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Aleksandar Macanović.

Ova vijest najviše je obradovala malinare, jer im suša više neće umanjivati prinose. Sa proizvodnjom od oko 3.500 tona malina godišnje i sa 1.300 uzgajivača opština Bratunac je lider u BiH u uzgoju ove kulture.

Gradnja sistema za navodnjavanje na području Trebinjskog polja je planirana na oko 860 hektara, a riječ je o vinogradima i povrtlarskoj proizvodnji.

– Za ovu lokaciju završena je izrada tehničke dokumentacije, a u  toku je priprema dokumenata koji razmatraju uticaj na životnu sredinu – kazao je Macanović i dodao da je procedura pribavljanja građevinske dozvole u toku.

Prema njegovim riječima poziv za podnošenje ponuda za izvođenje radova će biti objavljen narednih dana.

– Radovi bi trebalo da počnu u avgustu ove, a da budu završeni naredne godine. Vrijednost radova je 5,5 miliona maraka – objasnio je Macanović.

Macanović je dodao da su predstavnici Grada Trebinje potvrdili da je obezbijeđen novac za sufinansiranje projekta.

– U Ljubinjskom polju biće navodnjeno 250 hektara za proizvodnju trešnje, višnje i povrća. Završena je izrada tehničke dokumentacije – kazao je on i dodao da je objavljivanje tendera za izvođenje radova predviđeno u ovom mjesecu.

Ističe da je riječ o projektu vrijednom 3,3 miliona maraka.

– Potrebno je obezbijediti učešće lokalne zajednice od 15 odsto vrijednosti radova, a opština Ljubinje treba da riješi i imovinske odnose na toj lokaciji – naglasio je Macanović.

U Maglajanima u opštini Laktaši biće navodnjeno 160 hektara zamljišta za sjemensku proizvodnju. Korisnik tog zemljišta je Poljoprivredni institut Banjaluka, a investicija je vrijedna 1,80 miliona maraka.

Podsjetio je da je realizacija projekta navodnjavanja počela gradnjom sistema u Bijeljini, tačnije u mjestu Novo Selo i Pelagićevu i Gojkovu i Stakića polju na ukupno 824 hektara. Sistemi u Bijeljini i Pelagićevu su završeni i dati koncesionarima na korišćenje, upravljanje i održavanje 2014. godine i to u Novom Selu kod Bijeljine, koje koristi PD “Semberija” i u Pelagićevu koje koristi PD “Napredak”.

Gradiška i Semberija

Aleksandar Macanović je istakao da bi u maju trebalo da bude završen izbor projektanata koji treba da pripreme idejne i glavne projekte sistema za navodnjavanje u Gradišci i u Semberiji, uz mogućnost fazne realizacije ovih projekata, te izvođenje radova tokom 2018. i 2019. godine.

Riječ je o dva velika projekta, od kojih bi u Potkozarju, trebalo da bude navodnjavana površina od 1.500 do 2.000 hektara, za voćarsku proizvodnju, na području Bijeljine je planirano navodnjavanje 500 hektara za povrtlarsku proizvodnju. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!