Capital.ba

Metalska industrija u Srbiji gubi još 10.000 radnika

16.12.2015. / 19:45

industrijaBEOGRAD, U metalskoj industriji u Srbiji je za dvije godine bez posla je ostalo oko 15.000 radnika, a dok se završe procesi privatizacije i stečaja ostaće još oko 10.000.

Potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije i predsjednik Samostalnog sindikata metalaca Srbije Zoran Vujović rekao je da je ostalo još pet-šest preduzeća iz metalske industrije koja treba privatizovati do Nove godine ili do maja, ali da nije optimista da će neka od tih preduzeća preživjeti.

“Mi pokušavamo da nagovorimo ministarstvo da pomogne preduzećima da ne odu u stečaj nego, ako imaju tržište, da ostanu da rade”, rekao je Vujović na sastanku Saveza samostalnih sindikata za Pomoravski okrug u Jagodini.

On je kazao da je Fabrika kablova u Jagodini veoma važna za Srbiju i da ne bi bilo dobro da, poslije isteka zaštite, ode u stečaj i da radnici ostanu bez posla.

U sličnoj situaciji je, rekao je Vujović, i “Prva petoletka” iz Trstenika dok je u “14.oktobru” iz Kruševca otvoren predstečajni postupak, a mnoge fabrike više ne postoje.

“Borimo se za RTB Bor koji je takođe važan jer tamo ima 5.000 radnika. Isto se borimo za Željezaru u Smederevu koju treba da privatizuje jedna kineska kompanija i tamo ima 5.000 ljudi. Mi u sindikatu smo se nadali da će mnogo više preduzeća preživjeti, međutim očito to nije moguće”, kazao je Vujović.

Vujović je govorio i o efektima jednogodišnje primjene Zakona o radu naglašavajući da “nije sve onako kako se pričalo za vrijeme kampanje za donošenje tog zakona”.

“Ove godine su bile najmanje investicije, u odnosu na ranije godine. Broj zaposlenih jeste porastao, ali zavisi od toga kakva se metodologija primjenjuje. Zarade se nisu povećale, nema rasta minimalne cijene rada”, objasnio je on.

Vujović je još dodao da će uskoro biti donet niz zakona koji će ići na štetu radnika, poput novog Zakon o štrajku, Zakona o agencijama za privremeno zapošljavanje i Zakona o radničkim vijećima. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!