Capital.ba

Mej pisala kineskim liderima da želi jačanje saradnje

16.08.2016. / 11:52

tereza-mejPEKING, Britanska premijerka Tereza Mej napisala je kineskom predsedniku i premijeru da želi jače bilateralne trgovinske i privredne veze, usred spora zbog odluke Londona da odgodi 24 milijarde dolara vredan projekat izgradnje nuklearne elektrane u Britaniji zbog bezbednosnih rizika te kineske investicije, javlja Rojters.

Kina je je nedavno upozorila Britaniju da “ne zatvara vrata” kineskom novcu, navodeći da je ovo ključni trenutak u odnosima dvije zemlje, nakon što je Mej prošlog mjeseca odložila potpisivanje sporazuma o izgradnji nuklearke Hinkli point u Somersetu, u Engleskoj.

Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je kasno sinoć da je britanski izaslanik rekao šefu kineske diplomatije, Vang Jiu, da Britanija pridaje veliki značaj  kinesko-britanskoj saradnji.

Alok Šarma, zamjenik državnog sekretara u britanskoj kancelariji za spoljne poslove i Komonvelt, obavestio je Vanga da je Mej napisala predsjedniku Sji Đinpingu i premijeru  Li Kećijangu da se raduje učešću na samitu Grupe 20 (G20) u Kini sljedećeg mjeseca.

Britanija se “raduje jačanju saradnje sa Kinom na planu trgovine i poslovanja, kao i  globalnih pitanja”, objavilo je kinesko ministarstvo spoljnih poslova, pozivajući se na pismo.

Vang je rekao Šarmi da Peking vjeruje da će Britanija i dalje voditi otvorenu politiku prema Kini, dodalo je ministarstvo.

Šarma je napisao na Tviteru da je imao “sjajani” prvi susret s Vangom uz “toplu  dobrodošlicu i konstruktivan pristup”.

Prethodnik Mejove, Dejvid Kameron, izjavio je da je projekat Hinkli point znak britanske otvorenosti prema stranim ulaganjima, ali novu britansku premijerku brinu bezbjednosne implikacije planirane kineske investicije, zbog čega je odlučila da iznova razmotri taj projekat, prema riječima njenog bivšeg kolege, navodi Rojters.

Kina je nedavno apelovala na London da nastavi sa projektom. Prema planu, francuska kompanija EDF bi gradila dva nuklearna reaktora u Hinkli pointu, uz finansijsku podršku kineske državne kompanije Čajna DŽeneral nuklear pauer.

Prvo su Britanija i francuski EDF postigli širi poslovni sporazum o projektu Hinkli point 2013. godine. Kina se uključila dvije godine kasnije, kada je Dauning Strit pripremao državnu posetu predsjednika Sji Đinpinga, čiji je cilj bio postavljanja kamena temeljca za “zlatno doba” u odnosima dveju zemalja.

Čajna DŽeneral nuklear pauer, koja bi imala udio od oko jedne trećine u projektu, saopštila je da poštuje odluku nove britanske vlade kojoj je potrebno određeno vrijeme da se upozna sa projektom, navodi britanska agencija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!