Capital.ba

Medvedev: Cijena nafte odgovara Rusiji

25.01.2013. / 20:12

medvedevMOSKVA, Rusija nije zainteresovana za rast cijena, ali ni za pad cijena nafte, kazao je ruski premijer Dmitrij Medvedev na Svjetskom privrednom forumu u Davosu.

Uz to, ruski premijer naglašava da “sadašnja cijena nafte više ili manje savršeno odgovara proizvođačima i kupcima”, javlja ruski portal ‘Voice of Russia’.
Istovremeno, američka bonitentna agencija Fič u svojoj analizi navodi da će ruska proizvodnja nafte vjerovatno dosegnuti svoj vrhunac u idućih nekoliko godina.
Naime, rast proizvodnje nafte koji je Rusija postigla u zadnjoj deceniji rezultat je primjene novih tehnologija, prvenstveno horizontalnog bušenja i hidrauličkog frakturisanja na postojećim poljima u Zapadnom Sibiru, što je omogućilo naftnim kompanijama da dođu do nafte koja je ranije bila nedostupna pa je zaustavljen dramatičan pad proizvodnje na tim poljima. Uz to, došlo je do otkrića novih naftnih polja poput Vankora u Istočnom Sibiru 2009. godine.

Međutim, prednosti nove tehnologije su sada već uglavnom iskorišćene pa je proizvodnja opet počela da opada na starim poljima, a nova se moraju tražiti na sve nepristupačnijim područjima, što zahtjeva veća ulaganja. Stoga bi, prema Fitchu, cijene nafte trebale da ostanu na nivou višem od 100 USD/bbl, a i ruska vlada će morati da osigura poreske olakšice za naftne kompanije da bi one mogle da ulažu u nova istraživanja u teško dostupna područja.

Posljednji podaci pokazuju da je ukupna proizvodnja nafte u Rusiji u 2012. dosegla 518 mil. tona , što je za 1,3 odsto više nego u 2011. godini. Rafinerijski kapaciteti prerade nafte su porasli za 4,5 odsto na 266 mil. tona godišnje, dok je izvoz pao za 1 odsto, na 239 mil. tona godišnje. Koliko je veliki rast proizvodnje nafte u Rusiji, pokazuje podatak da je još 1996. godine proizvedeno 303 mil. tona.

Na Forumu u Davosu, premijer Medvedev je takođe izjavio da bi ruski gasni gigant Gasprom mogao da izgubi sadašnji monopol na izvoz gasa ako to ne bi doprinosilo padu cijene ruskog gasa i štetilo ruskim privrednim interesima. To je moguće jer ima drugih nezavisnih proizvođača gasa, ali Rusija pri tome ne smije da gubi novac. Stoga bi prije donošenja odluke o ukidanju monopola za Gasprom trebalo jako dobro proučiti sve posljedice takve odluke. Rusija od prodaje nafte i gasa puni 50 odsto budžeta, javlja ruski portal ‘Oil and Gas Eurasia’, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!