Capital.ba

Međubankarske naknade u CG se smanjuju na 0,2 odsto

08.09.2021. / 9:00

PODGORICA – Ministarstvo finansija i socijalnog staranja Crne Gore (MFSS) dostavilo je Skupštini predlog zakona o međubankarskim naknadama i posebnim pravilima poslovanja u vezi sa platnim karticama, čiji je cilj da se uredi tržište platnih kartica i da se smanje troškovi prihvatanja platnih kartica.

naknade

FOTO: Pixabay

Prema podacima Ministarstva finansija i Centralne banke (CBCG) od 30. septembra 2020. godine visina međubankarske naknade koja se plaća između banke platioca i banke prihvatioca kreće se od 0,16 do 2,6 odsto, dok je prosjek između 1,16 do 1,6 odsto vrijednosti transakcije.

Ovim zakonskim aktom, koji je usvojila i prethodna vlada tokom 2020. godine, predviđeno je da se međubankarske naknade smanje na 0,2 za debitne kartice i na 0,3 odsto vrijednosti transakcije za kreditne kartice.

Na kraju 2020. godine bilo je 462.885 izdatih platnih kartica, što je rast u odnosu na 2018. godinu od šest odsto, a pad u odnosu na 2019. godinu od tri odsto. Od toga, kako su precizirali 455.098 su kartice sa funkcijom plaćanja.

U prošloj godini je ukupan broj platnih transakcija iznosio 23,4 miliona, čija je ukupna vrijednost bila 511,9 miliona.

Usvajanje ovog predloga zakona, kako piše u obrazloženju, moglo bi dovesti do nižih trgovačkih naknada, a samim tim i indirektno do snižavanja cijena za potrošače.

To iz razloga što će trgovci kroz nižu naknadu koju će plaćati i kroz smanjenje troškova poslovanja stvoriti prostor i za niže cijene roba i usluga, piše u obrazloženju MFSS-a na čijem čelu je Milojko Spajić“, piše Dan.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!