Capital.ba

Matić: Pare od „Telekoma“ na proljeće

25.12.2010. / 8:48

BEOGRAD, U zvaničnu trku za kupovinu ”Telekoma” dosad je ušlo pet kompanija, mada su još dvije ”u niskom startu”. Iz vlade poručuju da nemaju favorita i da će pobjednik biti onaj ko ponudi najbolju cijenu. A određeno je da 51 odsto kompanije ne može biti prodato za manje od 1,4 milijarde evra.
Ministar za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić kaže za ”Novosti” da će se u februaru znati tačna lista potencijalnih kupaca. Ona navodi da su tendersku dokumentaciju dosad otkupili ”Frans telekom”, ”Telekom Austrija”, ”Dojče telekom”, ”Amerikan movil”, ”Veder investments”, a da su zainteresovani i ”Turksel” i ”Vimpelkom”.
Kakav je dalji redoslijed poteza u prodaji ”Telekoma”?
MATIĆ:
Do 21. februara kompanije imaju rok da predaju svoje ponude, koje će poslije nekoliko dana biti otvorene. Najprije će se provjeravati tehnička ispravnost, potom ponuđena cijena, pa slijede pregovari s pobjednikom o detaljima ugovora. Novac ne treba očekivati prije proljeća.
Da li ste zadovoljni najnižnom početnom cijenom koju je vlada utvrdila?
MATIĆ :
Mislim da je u redu. Velika je konkurencija, tako da se može očekivati i da ta cifra bude premašena. Vidjećemo za koliko, jer zainteresovani sada imaju dva mjeseca da provjere svu dokumentaciju i da iznesu ponudu.
I Grci su zainteresovani da prodaju svojih 20 odsto akcija? Znači li to da će država ponuduti samo 31 odsto?
MATIĆ :
Da. Ovaj put biće ponuđen paket od ukupno 51 odsto akcija, jer bismo u suprotnom doveli u problem potencijalne kupce koji su obezbjedili novac za toliko. Inače, dobro je i što se pridružuje grčki dio, pošto će budućem kupcu biti lakše da upravlja kompanijom.
Ima li bojazni da bi novac od ”Telekoma” mogao da ode na plate ili penzije?
MATIĆ:
U vladi postoji apsolutna deklarativna jednoglasnost da se novac troši na infrastrukturu. I bilo bi jako štetno da ode u potrošnju. U predizbornoj godini biće sigurno velika iskušenja i različite interesne grupe vršiće pritiske da se, recimo, podignu plate. Zato je ogromna uloga medija da sve kontrolišu.
Kako da kontrolišu ako novac nije u posebnom fondu?
MATIĆ:
Još je rano, jer novca nema na pomolu. Ako stignu sredstva od ”Telekoma”, iduće godine praviće se rebalans budžeta koji će onda uključiti i te prihode.
Da li bi pobuna sindikata, koji se protive prodaji, mogla da spriječi planove budućeg kupca?
MATIĆ:
To sigurno povećava nervozu kod kupaca, donekle i smanjuje cijenu, jer vjeruju da će imati komplikovane pregovore sa sindikatima. Ali, to su veliki operatori s velikim iskustvom.
Generalni direktor ”Telenora” za Srbiju ukazuje da će s novim gazdom ”Telekoma” biti i veće cijene fiksne telefonije…
MATIĆ:
Budući kupac neće moći da mijenja cijene bez saglasnosti RATEL. S druge strane, fiksna telefonija, kao usluga, gubi na značaju i očekujem da će novi vlasnik vrlo brzo početi da nudi pakete – IPTV, Internet i fiksni telefon po jedinstvenoj cijeni.
Vlada je donijela odluku da se PDV na kompjutere poveća sa osam na 18 odsto, ali će se izgleda od toga odustati…
MATIĆ:
Dobro je što se ta odluka preispituje i što se najavljuje da će porez ostati osam odsto. Jer, razlozi koji su doveli do spuštanja stope poreza prije nekoliko godina još postoje – i dalje zaostajemo za Evropskom unijom po procentu korišćenja računara.
Jedna od ideja za manju vladu je spajanje u jedan resor NIP, telekomunikacije i infrastrukturu…
MATIĆ:
Veliki je broj zemalja gdje je to napravljeno i gdje manje-više dobro funkcioniše. Odluka, ipak, treba da bude rezultat stručne analize. I smanjivanje broja zaposlenih u administraciji za deset odsto takođe je bila ad hok odluka. Pred nama je veliki zadatak u procesu evropskih integracija. Zato treba napraviti analizu šta je optimalna administrativna struktura koja može najbrže i najefikasnije da otvori i završi pregovore sa EU.
Strahujete li da biste mogli da ostanete bez ministarske pozicije?
MATIĆ:
Nisam nervozna, jer nije toliko bitno da li ću ovaj posao raditi do januara ili do maja iduće godine. Kad sam došla na čelo resora, nisam se ni nadala da će ovoliko trajati.
Ratel nas spasava

Da li ste zadovoljni koliko je vašem resoru iz državne kase namijenjeno za rad u sljedećoj godini?

MATIĆ: Ne mogu da kažem da sam zadovoljna, ali dobro je s obzirom na okolnosti. Imamo sreću da projekte finansiramo od novca koji RATEL naplati za izdavanje dozvola za obavljanje telekomunikacionih djelatnosti.
Svi se unervozili
Primjećujete li da su se promijenili odnosi među članovima Vlade otkad su se pojavile priče o rekonstrukciji?
MATIĆ:
Ne, unutar Vlade ništa se nije promijenilo, ali jeste unutar Ministarstva. Ljudi su se unervozili, ne znaju šta će biti, treba li da traže novi posao… Sve te diskusije o rekonstrukciji su kontraproduktivne. Treba da se donese odluka – da se to sprovede ili ne. Novosti

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Matić: Pare od „Telekoma“ na proljeće

    1. 111

      A koliko ces ti para staviti u svoj dzep bucko mali.Ma treba tebi da se jos malo ubucas a bas te briga za radnicima koji ce ostati bez posla radi vaseg bogacenja,Bucka bucka