Capital.ba

Manji doprinosi garancija većih radničkih plata

29.04.2021. / 10:15

BANJALUKA – S obzirom na veće prihode u budžetu Republike Srpske po osnovu poreza i doprinosa i cilj o povećanju plata radnika u Republici Srpskoj, najefikasnija mjera bilo bi smanjenje poreza i doprinosa na platu, jer samo u tom slučaju lična primanja zaposlenih bila bi povećana svima, a ne samo određenim kategorijama, kako se najavljuje.

odliv radnika

Foto: Nezavisne novine

“Nismo protiv povećanja plata nikome, ali ako plate rastu zaposlenima u javnom sektoru, kako se najavljuje, trebalo bi da to bude slučaj i u privatnom, a najefikasnija mjera bila bi smanjenje poreza i doprinosa koji se sada isplaćuju na platu. U slučaju da se država odrekne dijela prihoda po osnovu poreza i doprinosa, a vidimo da oni rastu, poslodavci će svaku marku isplatiti radnicima”, rekao je za “Nezavisne novine” Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

Dodao je da je i najavljena mjera o povećanju neoporezivog dijela plate na 1.000 KM dobra, ali da bi smanjenje poreza i doprinosa bilo daleko efikasnije i to bi osjetio svaki radnik u Republici Srpskoj.

Naime, Vlada Republike Srpske najavila je povećanje plata zaposlenima u prosvjeti, policiji i zdravstvu, a u pripremi je i odluka o povećanju neoporezivog dijela plate na 1.000 KM.

Povećanje tog neoporezivog dijela plate na 1.000 KM najviše bi osjetili oni koji imaju veća primanja pa bi tako radnici koji imaju platu oko 800 KM dobili povećanje od oko 30 KM, a oni sa nižim primanjima od 600 ili 700 KM dobili bi tek desetak maraka više.

“Samo smanjenje poreza i doprinosa možemo pretvoriti u plate i nijedan drugi način ne postoji. Korona je izazvala katastrofalne posljedice na poslovanje, na uslove poslovanja i uticala je na sve živo od cijena usluge pa nadalje. Porez je mali, ali samo smanjenje doprinosa može se pretočiti u povećanje plata. Svima je cilj povećanje plate, ali to se ne može uraditi vještački”, rekao je za “Nezavisne novine” Dragutin Škrebić, vlasnik kompanije “Škrebić kompani” iz Teslića.

On, takođe, naglašava da će poslodavci svaku marku koje se odrekne država isplatiti radnicima te da bi eventualno smanjenje doprinosa osjetio svaki radnik u Republici Srpskoj.

Inače, opravdanost zahtjeva o smanjenju poreza i doprinosa na plate poslodavci vide u činjenici da su prihodi u prva tri mjeseca ove godine u značajnom rastu u odnosu na godinu ranije, a u pojedinim dijelovima čak su veći nego i 2019. godine, kada su zabilježeni rekordi.

Prema posljednje dostupnim podacima, samo u prva tri mjeseca ove godine u odnosu na isti period prošle godine, prihodi po osnovu direktnih poreza koje prikuplja Poreska uprava veći su za oko 85 miliona KM.

Najveći rast zabilježili su prihodi po osnovu poreza na dobit koji je u prvom kvartalu iznosio 88,8 miliona KM ili čak 24 miliona KM više nego u istom periodu prošle godine.

Takođe, i prihodi po osnovu doprinosa u prvom kvartalu veći su za oko 36 miliona KM, a ukoliko se ovaj trend nastavi, samo po tom osnovu u kasi fondova biće oko 100 miliona KM više nego godinu ranije, što je, prema mišljenju poslovne zajednice, dovoljno da se ide u pravcu smanjenja stope tih doprinosa, jer su oni rasli i u godini ranije.

Prema podacima Fonda PIO, u 2020. u odnosu na 2019. godinu samo doprinosi po osnovu penzijsko-invalidskog osiguranja povećani su za oko 45 miliona KM. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!