Capital.ba

Manje rate i keš u džepu

03.01.2011. / 9:10

BEOGRAD, Pred novogodišnje i božićne praznike u Srbiji i ove godine najtraženiji su bili krediti za refinansiranje i kreditne kartice. Građani se sve više odlučuju da objedine sve dugove prema bankama u jednu ratu, i da uz to dobiju još dodatnog keša. Takođe, sve je više onih koji se odlučuju za dinarske kredite sa fiksnom kamatom, jer je u mnogim bankama njihova cijena niža nego zajmova sa valutnom klauzulom i kreće se od 16,50 do 17,80 odsto.
Prema podacima Kreditnog biroa, krediti za refinansiranje najviše rastu i  zaduženja po ovom osnovu dostigla su 40 milijardi dinara. Kreditne kartice koristi oko 880.000 građana, a kreditni limit je oko 80 milijardi dinara.
– Rate kredita sa valutnom klauzulom uvećane su zbog kretanja kursa, što je dovelo do povećanja kreditnog opterećenja korisnika – ističu u Sosijete ženeral banci. – To je i razlog što su u našoj banci u ovom trenutku dinarski krediti za refinansiranje među najtraženijim. Dio klijenata svoja zaduženja sa valutnom klauzulom refinansirao je dinarskim kako bi lakše nastavili otplatu.
U decembru, kako kažu u Sosijete ženeral banci, klijenti refinansiraju kredite kako bi, uz olakšanu otplatu, dobili i dodatni novac koji im je neophodan za novogodišnje i božićne praznike. Zajmovi se odobravaju za refinansiranje svih vrsta potrošačkih, gotovinskih kredita, dozvoljene pozajmice i kreditnih kartica. Rok otplate je do 84 mjeseca, a efektivna kamatna stopa, u zavisnosti od zaduženja koje se refinansira, kreće se od 17,90 odsto na dinarske, odnosno 14,40 odsto na kredite indeksirane u evrima.
Banke kao obezbjeđenje za ove kredite traže uglavnom mjenicu i administrativnu zabranu, a koji će se instrument primjeniti zavisi od visine kredita za refinansiranje. Maksimalni iznos ovog zajma je 10.000 evra. Za veće sume banka može da zahtjeva i žiranta, pa čak i hipoteku.
– Kao i svih prethodnih godina u vrijeme slava, novogodišnjih i božićnih praznika, građani imaju izraženiju potrebu za dodatnim novčanim sredstvima, odnosno sezonski faktori znatno utiču na rast tražnje za kreditnim proizvodima – kažu u Unikredit banci. – Kada govorimo konkretno o kreditnim karticama, u posljednjih mjesec dana je u Unikredit banci zabilježen porast broja izdatih kartica za više od 17 odsto.
Mnoge banke nude i mogućnost da kamata miruje u prva dva mjeseca, a da nakon toga, odnosno kada svi praznici prođu, počne otplata.

Čekovi
U bankama koje odobravaju čekove prava je najezda građana, jer sve trgovine daju robu na odloženo. Prehrambeni proizvodi mogu da se kupe sa rokom otplate do 120 dana, a namještaj i bijela tehnika i do 12 mjeseci. Plaćanje čekovima ne podliježe nikakvoj kamati.  Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!