Capital.ba

Manje pušača – veće cijene cigareta

13.01.2012. / 10:35

BANJALUKA, U Republici Srpskoj 28,7 odsto odraslog stanovništva svakodnevno konzumira duvanske proizvode, a više od polovine puši 20 i više cigareta dnevno –  podaci su posljednjeg istraživanja koje je 2010. godine provelo Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Srpske i Institut za zaštitu zdravlja.

Ovi podaci, u poređenju sa onim iz 2002. godine, pokazuju smanjenje procenta svakodnevnih pušača za 4,9 odsto, ali su, ipak, navedeni procenti daleko od onih iz zapadnih zemalja, gdje ima manje od 20 odsto pušača.

Nacionalni koordinator za kontrolu duvana u Srpskoj doktor Darko Marković ističe da je ova razlika u procentima rezultat ozbiljne kaznene politike zapadnih zemalja, ali i činjenice da kampanja protiv pušenja u Evropskoj uniji duže i traje.

“Srpska ima odličan set zakona koji su u službi zabrane pušenja, ali, nažalost, oni su za sada `mrtvo slovo na papiru`. Bilo koje dijete od desetak godina, ako ga pošaljete na trafiku, gdje uredno piše da je – zabranjena prodaja cigareta licima mlađim od 18 godina, moći će da kupi cigarete bez problema. Malo je onih trgovaca koji ih neće prodati”, navodi Marković.

Jedan od razloga uspješnog smanjenja procenta konzumenata duvanskih proizvoda u zapadnim zemljama jeste povećanje cijena cigareta. Marković navodi da i nedavno povećanje cijena ovih proizvoda kod nas rezultira još manjim procentom pušača.

“Kod nas su cijene još vrlo pristupačne, dostupne svakome i zato je kod nas pušenje tako rasprostranjeno. U Evropskoj uniji nema cigareta koje koštaju manje od 4 evra”, rekao je Marković.

On je naglasio da se od tri zakona u Republici Srpskoj – Zakon o zabrani prodaje duvana i duvanskih proizvoda licima mlađim od 18 godina, Zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima i Zakona o zabrani reklamiranja duvana i duvanskih proizvoda – najbolje poštuje posljednji.

Marković je dodao da sve ovo  ne važi za Federaciju BiH, gdje je duvanska industrija jaka i od koje se čak mnoge sportske ekipe sponzorišu. “Na javnim mjestima, nažalost, još svi puše. Pravo nepušača jednako je pravu pušača  da puši. Pasivni pušači čak imaju i gore posljedice nego aktivni, jer udišu sve što ne valja, a što pušač izbacuje”, naveo je Marković.

Opominjući da je konzumiranje cigareta vrlo ozbiljan faktor rizika za zdravlje, on je upozorio na činjenicu da u BiH ne postoji nijedna sertifikovana laboratorija koja može da ispita kvalitet cigareta. “Niko u BiH ne zna šta se puši. Dolazi duvan koji ne znamo ni gdje, ni ko pakuje, ni šta ima unutra. Naš narod nema pojma šta puši. Ostaje jedino da vjerujemo duvanskoj industriji”, rekao je Marković.

On je podsjetio da je BiH 2009. godine, posredstvom Ministarstva civilnih poslova, potpisala okvirnu konvenciju o kontroli duvana kojom se planira da se za pet godina nešto na tom planu mora uraditi.

“Planira se povećanje cijene cigareta i s time se već počelo, zatim smanjenje proizvodnje duvana, s tim da država ljudima koji proizvode duvan ponudi da se bave nekom drugom proizvodnjom”, naveo je Marković i dodao da će po isteku tog perioda Svjetska zdravstvena organizacija izvršiti kontrolu onoga što je i koliko urađeno.

Nove cijene paklica cigareta, koje su povećane oko 0,30 KM, naišle su na odobravanje i udruženja potrošača u Srpskoj  koji smatraju da su ovi proizvodi luksuzna roba koja ne spada u potrošačku korpu.

“To nije neophodan artikal za život i cijene treba da budu izjednačene sa cijenama u EU. Neka istraživanja iz Velike Britanije pokazala su da zbog povećanja cijena za oko deset odsto – od pet do sedam konzumenata ostavi duvan”, naveo je  Dragovan Petrović,  sekretar Udruženja “Pokret potrošača Republike Srpske”.

Doktor Martin Kvaternik iz Instituta za zaštitu zdravlja Srpske navodi da je posljednje istraživanje ove institucije pokazalo da je u Srpskoj želju da prestane da puši izrazilo 40 odsto ispitanika, što je za oko dva odsto više u odnosu na 2002. godinu.

“Pušenje šteti gotovo svakom organu u tijelu i smanjuje ukupno zdravlje čovjeka. Vodeći je uzrok raka i smrti od raka. Takođe, izaziva srčana oboljenja, moždani udar, aneurizmu aorte, hronične bronhitis, emfizem, astmu  i katarakte”, naglasio je Kvaternik.

On je dodao da su domovi zdravlja u Srpskoj  posljednjih godina mnogo uradili na osiguravanju stručne pomoći onima koji žele prestati pušiti  putem dodatne edukacije oko 1 100 zdravstvenih radnika s ciljem kvalitetnije podrške prestanku pušenja njihovih pacijenata. Kvaternik je istakao da istraživanja pokazuju da najveći broj prestane pušiti sam, bez ičije pomoći, ali i da stručna pomoć poboljšava rezultate prestanka pušenja.

“Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu je 1,1 milijarda pušača, pri čemu od posljedica pušenja svake godine umre oko 6 miliona ljudi. Do 2030. godine broj umrlih od posljedica upotrebe duvana mogao bi da se popne na oko osam miliona”, upozorava Kvaternik.

U prošloj godini Republička tržišna inspekcija izvršila je 658 kontrola primjene odredaba Zakona o zabrani prodaje i upotrebe duvanskih proizvoda licima mlađim od 18 godina, a nepravilnosti nisu utvrđene.

Prema riječima glavnog inspektora Borke Surtov, teško je vršiti ovakvu vrstu kontrole, jer ima mnogo prodajnih mjesta, a u momentu inspekcijske kontrole trgovci ne prodaju cigarete maloljetnim licima.

Za nepoštivanje odredaba Zakona o zabrani prodaje duvana i duvanskih proizvoda licima mlađim od 18 godina predviđene su kazne: za pravno lice u iznosu od 5.000 KM do 15.000 KM, za odgovorno lice u pravnom licu od 1.000 do 5. 000 KM i za preduzetnika od 1.500 KM do 3.000 KM.

Kazne za pušenje na nedozvoljenom mjestu za pravno lice u iznosu od 5.000 KM do 15.000 KM, za  odgovorno lice u pravnom licu od 500 KM do 1 500 KM, za preduzetnika od 1.000 KM do 3.000 KM,  a za pojedinca 100 KM.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!