Capital.ba

Manje penzije i plate ili veći PDV

10.02.2010. / 9:55

BEOGRAD, Prvog dana pregovora sa MMF-om je konstatovano je da se sporazum odvija u granicama dogovorenog, ali i da je ostalo još nerealizovanih planiranih obaveza. Kao i u prošlim pregovorima, najvažnije pitanje biće reforma penzijskog sistema, pišu Novosti i dodaju da je MMF prošle godine okončao pregovore sa Srbijom tek u momentu kada smo rekli da ćemo započeti reformu penzijskog sistema i da će ona ići u pravcu ublažavanja rasta rashoda države za penzije.

Tada je postignuta saglasnost da se od aprila 2011. godine primjeni usklađivanje penzija sa inflacijom, uz eventualne korekcije naviše ukoliko ekonomski rast bude iznad četiri odsto. Dugoročno, Srbija se obavezala da smanji rashode države za penzije tako da oni, za pet godina, čine deset umesto dosadašnjih 13 odsto BDP.

„Ukoliko to ne učinimo, izvesno je da ćemo morati da povećavamo poreze, jer da bi se nadomestio taj iznos od gotovo 100 milijardi dinara, građani Srbije, recimo, moraju da plaćaju bar tri odsto veći porez na dodatu vrednost“, kaže izvor Novosti u Vladi Srbije.

Ključni sastanak za ovu reviziju Sporazuma, tako, očekuje se u četvrtak. Tada će se delegacija MMF susresti sa potpredsjednikom Vlade Jovanom Krkobabićem, koji zajedno sa svojim timom a, kako saznajemo potpuno nezavisno od bilo koje druge institucije Vlade Srbije, trenutno priprema reformu penzijskog sistema.

“Nećemo odustati od ideje da se penzije ubuduće usklađuju i s rastom zarada, a ne samo sa troškovima života. Imamo više opcija usklađivanja penzija s rastom zarada i njih ćemo predočiti MMF“, kažu u kabinetu potpredjsednika Krkobabića.

Očekuje se da se narednih dana detaljnije raspravlja i o drugim rješenjima koje je Srbija trebalo ili želi da sprovede. Među pitanjima koja će se naći na pregovaračkom stolu biće, kako nam je rečeno, i ideja koju je nametnula Vlada Srbije – kako odrmrznuti zarade u javnom sektoru i penzije u ovoj godini, a u isto vrijeme umanjiti deficit države i sprečiti nova zaduženja.

Veće plate i penzije, ekonomisti očekuju uspeh

Blic tako piše da bi, u slučaju da ove godine Srbija ima veći privredni rast od očekivanih 1,5 odsto, penzije i plate u javnom sektoru mogle bi da budu odmrznute i prije 2011. godine. Do toga bi moglo da dođe iako je ranije dato obećanje Međunarodnom monetarnom fondu da neće biti promjena plata i penzija.

Jurij Bajec, ekonomski savetnik premijera Mirka Cvetkovića, ne isključuje mogućnost da se plate u javnom sektoru i penzije odmrznu i prije 2011. u slučaju većeg privrednog rasta.

„Važno je da vidimo kako će ekonomski ova godina da krene, kakvi su izgledi za poboljšanje. U svakom slučaju, 2010. neće biti nimalo laka. Plate i penzije biće zamrznute. Međutim, u slučaju velikog rasta, one bi mogle da budu povećane, a to bi bio predmet eventualnog razgovora na leto sa Fondom“, ukazuje Bajec

Uspješan ishod pregovora sa Fondom očekuje i Milojko Arsić, član Ekonomskog savjeta premijera, koji kaže da Fond neće pristati na povećanje plata i penzija u ovoj godini.

„Ne očekujem ni povećanje poreza, ali samo u slučaju brzog otpuštanja administracije i doslednog sprovođenja drugih ušteda. Najvažnije je da javna potrošnja raste sporije od bruto domaćeg proizvoda“, ukazuje Arsić.

Uz opasku da očekuje da pregovori budu uspešni, ali da problemi neće biti rješeni, Vladimir Gligorov, stručnjak Bečkog instituta za međunarodnu ekonomsku politiku, podsjeća da je MMF već najavio šta smatra problemom.

„Vlada je preuzela obavezu da smanji potrošnju zamrzavanjem plata i smanjenjem zaposlenih kako ne bi morala da povećava poreze. Obaveze nisu ispunjene, pa će Fond tražiti objašnjenje. Takođe, preuzete su obaveze da se pripremi reforma penzijskog sistema, što takođe nije učinjeno, a ideje koje se pominju u javnosti će svakako morati da se obrazlože MMF-u. U tom kontekstu biće potrebno i obrazložiti šta se misli kada se kaže da bi plate i penzije mogle da se povećaju ako rast bude iznad očekivanog od 1,5 odsto“, upozorava Gligorov.

Taj rast, naglašava on, znatno je ispod potencijalnog, pa u tim okolnostima nije lako opravdati povećanje plata i penzija. Blic/Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!