Capital.ba

Manja zarada banaka u Srbiji

25.07.2012. / 15:43

BEOGRAD, Dobit banaka u Srbiji prije oporezivanja iznosila je na kraju prvog ovogodišnjeg kvartala 9,4 milijarde dinara.

Kako je saopštila Narodna banka Srbije to je 1,6 odsto manje nego u istom periodu 2011. godine.

Profitabilno su poslovale 23 banke, koje su zajedno imale dobit prije oporezivanja od 11 milijardi dinara. Prva po visini dobiti prije oporezivanja je Banka Inteza (Intesa) sa dobitkom od 2,4 milijarde dinara.

Na drugom mjestu je Rajfajzen banka (Raiffeisen) banka sa 1,8 milijardi dinara, a slijedi Unikredit (Unicredit) sa dobiti od 1,4 milijarde dinara. Na četvrtom mjestu je Komercijalna banka sa 1,1 milijardom dinara dobiti prije oporezivanja, a na petom mjestu AIK sa 900 miliona dinara dobiti.

Broj banaka koje su u prva tri mjeseca ove godine poslovale sa gubitkom je opao za dvije, na 10. Te banke su imale gubitak od 1,6 milijardi dinara.

Najveći gubitak, prije oporezivanja, imala je Alfa banka (Alpha) – 500 miliona dinara. Na drugom mjestu je Vojvođanska banka sa gubitkom od 300 miliona dinara, na trećem OTP sa gubitkom 200 miliona dinara, a slijede Kredi agrikol (Credit Agricole) i Privredna banka Beograda sa po 100 miliona dinara gubitka.

Po izvještaju NBS, ukupna neto aktiva (imovina) bankarskog sektora Srbije na kraju marta 2012. godine bila je 2.704 milijarde dinara. To je za 53,9 milijardi dinara ili dva odsto više nego na početku godine. Banka Inteza je najveća u Srbiji, sa ukupnom aktivom od 394 milijarde dinara i učešćem od 14,6 odsto u ukupnoj aktivi.

Slijedi Komercijalna banka sa 289 milijardi dinara aktive i učešćem od 10,7 odsto, dok je Unikredit banka na trećem mjestu sa aktivom od 206 milijardi dinara i učešćem od 7,6 odsto. Četvrta je banka Sosijete ženeral sa 188 milijardi, a peta Rajfajzen za 187 milijardi dinara imovine.

Kapital bankarskog sektora Srbije na kraju marta iznosio je 557 milijardi dinara. Ukupni depoziti bankarskog sektora Srbije na kraju marta 2012. godine iznosili su 1.553 milijarde dinara. Ukupi depoziti su krajem marta porasli za 27,1 milijardu dinara (1,8 odsto).

Najveće učešće u depozitima je štednja stanovništva – 57,6 odsto, tokom prva tri mjeseca povećana za 57,8 milijardi dinara (6,9 odsto). U Srbiji su na kraju marta 2012. poslovale ukupno 33 banke koje su imale ukupan kapital od 546 milijardi dinara i 29.265 zaposlenih. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!