Capital.ba

Mandić i Medojević traže pomoć njemačkog ambasadora

12.01.2012. / 16:35

PODGORICA, Lideri Nove srpske demokratije (Nova) Andrija Mandić i Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević zatražili su od ambasadora Njemačke u Podgorici Piusa Fišera pomoć u istrazi povodom afere “Telekom”.

“Očekujemo da nam Fišer pomogne da uspostavimo kontakte i vezu sa Tužilaštvom Njemačke i njihovim Ministarstvom pravde, kako bi došli i do onih dokaza koji su bili prikupljani u toj zemlji i koji su pomogli u istrazi koja je vođena u SAD”, kazao je Mandić.

Prema njegovim riječima, Fišer je obećao da će Njemačka podržati i vlast i opoziciju da se bore protiv organizovanog kriminala i korupcije.

“Danas smo Fišeru prenijeli konkretna saznanja i činjenice koje smo prikupili i upoznali ga sa narednim potezima koje ćemo preduzeti, a koji se odnose na kontrolno saslušanje predstavnika Vlade pred Komisijom za kontrolu privatizacije”, rekao je Mandić.

On je ocijenio da je ovo dobra prilika da se riješi jedan od problema visoke korupcije u koju su umiješani najodgovorniji državni funkcioneri sa svojim rođacima i najavio da će nakon današnjeg sastanka sa Fišerom posjetiti i ambasade Mađarske i SAD.

On je dodao da će opozicija brzo inicirati i parlamentarnu istragu kako bi poslanici mogli da vode istragu i u Skupštini da budu saslušani svi akteri povezani sa korupcijom prilikom prodaje Telekoma Crne Gore.

“Parlamentarna istraga je mnogo moćnije sredstvo za dokazivanje konkretnih kriminalnih radnji nego što je to moguće u bilo kom parlamentarnom odboru ili u Komisiji za privatizaciju”, napomenuo je Mandić i dodao da vjeruje da su svi u opoziciji zainteresovani za parlamentarnu istragu jer je to najmoćnije sredstvo za dokazivanje zloupotreba u privatizaciji Telekoma.

U slučaju parlamentarne istrage, za razliku od kontrolnog saslušanja Komisije, mnogo su veće ingerencije i ne mogli bi na saslušanje pozvati sve aktere u privatizaciji Telekoma, bivše ministre, premijera, advokate, savjetnike i ostale i oni bi morali govoriti istinu.

Medojević je saopštio da prema podacima koje su dobili iz Ministarstva pravde SAD-a, u toku istrage jedino nisu sarađivali sa institucijama u Crnoj Gori.

“Očekujemo da državni tužilac pokrene proceduru u Crnoj Gori po hitnom postupku, jer dokazi već postoje. Od Fišera smo tražili da nam zakaže sastanak u Tužilaštvu u Bonu koje je u septembru prošle godine podiglo optužnicu protiv izvršnog direktora Dojče Telekoma, Renea Obermana”, kazao je Medojević.

On je dodao da, prema njihovim informacijama, u njemačkom Tužilaštvu postoji dosta dokaza o tome kome je u Crnoj Gori isplaćen novac.

Medojević smatra da će Tužilaštvo u Crnoj Gori zataškavati i otezati slučaj Telekoma i da neće podići optužnicu jer se radi o politički važnim osobama.

“Ukoliko Tužilaštvo ne pokrene neku inicijativu, zatražićemo nakon posjeta ambasadama i sastanak sa ministrom pravde Duškom Markovićem, od koga ćemo tražiti da u najkraćem postupku prikupi dokumentaciju”, najavio je Medojević.

On je dodao da će on i Mandić će pokrenuti privatnu tužbu ako državni organi ništa ne preduzmu i u tom bi slučaju bili legitimni partneri ministarstvima pravde Njemačke i SAD-a i mogli da traže dokumentaciju, jer bi bili stranke u sporu.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!