Capital.ba

Malinari traže hitan sastanak zbog cijene maline

17.06.2017. / 12:27

BEOGRAD, Skupština Opštine Arilje zatražila je od Vlade i resornog ministarstva da organizuju hitan sastanak sa poslovnim udruženjem hladnjačara Srbije i udruženjima. 

Inicijatori sastanka žele da se postigne dogovor o akontnoj cijeni maline.

Kako se navodi u zaključku sa današnje sjednice, ta opština od Vlade i Ministarstva poljoprivrede traži maksimalno angažovanje u okviru svojih nadležnoti u sprječavanju monopola u otkupu i plasmanu maline.

“Imajuću u vidu nadležnost Skupštine opštine i ograničene mogućnosti da preduzme odgovarajuće mjere u vezi sa problemom oko maline, predlažemo da ulogu medijatora preuzme Vlada Srbije, odnosno nadležna ministarstva, koja svojim autoritetom mogu doprinijeti da se stvori ambijent kako bi se omogućilo slobodno tržište u otkupu maline na teritoriji Srbije, imajući u vidu da proizvodnja maline obezbjeđuje više od 250 miliona evra deviznog priliva i jedan je od glavnih izvoznih proizvoda”, navodi se u zaključku donijetom na sjednici skupštine.

Prema analizama stručnjaka iz te oblasti, ponuda maline u Srbiji u 2017. je 40 do 50 odsto manja u odnosu na 2016, a prema informacijama sa svjetskog tržišta smanjena je proizvodnja za 50 odsto u Poljskoj i 20 odsto na tržištu Amerike.

“Iz svega navedenog može se izvesti zaključak da tržište nije slobodno već monopolističko, a da istaknuta cena maline ne pokriva ni troškove proizvodnje”, navodi se u skupštinskoj odluci.

Predsednik skupštine opštine Arilje Dragiša Terzić rekao je da je upućen poziv svim predsjednicima SO kao i predsjednicima opštine u kojima se prozvodi malina da podrže napore svojih proizvođača u borbi protiv, kako je rekao, monopolističkog tržišta.

Savjetnik ministra poljoprivrede Predrag Lučić izjavio je u utorak da država, preko Komisije za ocjenu konkurentnosti, već ispituje da li ima nedozvoljenog udruživanja i monopola u proizvodnji i prodaji malina, i da će nadležni organi kazniti sve koji se bave nedozvoljenim radnjama kada je u pitanju uređenje tržišta. Nova ekonomija

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!