Capital.ba

Malinari najavljuju proteste

14.06.2012. / 8:50

UŽICE, Prve gajbice pune novog roda maline iz užičkih sela, uskladištene su u srijedu u hladnjače, ali će berba i ove godine ostati u sjenci otkupnih cijena.

U šabačkom kraju za kilogram se sada nudi od 100 do 110 dinara, a ariljski proizvođači nisu zadovoljni ovom cijenom i traže 1,26 evra, uz obrazloženje da je to akontna cijena koja im obezbjeđuje minimalnu zaradu. U suprotnom, malinari će opet u proteste.
Dragan Bogdanović, predsjednik Udruženja proizvođača jagodičastog voća „Vilamet“, kaže da će odluka o organizaciji protesta biti donijeta u nedjelju.
– Već dvije godine tražimo da država subvencioniše poljoprivrednike sa 20 centi za kilogram roda, kao i da se malina proglasi za strateški proizvod, ali u nadležnom ministarstvu ovaj zahtjev ignorišu – kaže Bogdanović.
Poljoprivredni stručnjaci ocjenjuju da će ovogodišnji rod biti dobar, osim ako vremenske nepogode, u nedostatku protivgradnih raketa, ne desetkuju prinose. Tačan podatak o količini malina koje će ovog ljeta biti ubrane u Srbiji ne postoji jer ovo voće gaje hiljade neregistrovanih poljoprivrednih domaćinstava. Procjenjuje se da bi, ipak, moglo biti ubrano oko 70.000 tona.
I uzgajivači najboljih sorti maline iz takovsko-rudničkog kraja su na mukama: kreću berba i otkup, ali cijene, kako kažu, kriju otkupljivači. Malinari iz ovog kraja zasad samo prate reakcije svojih kolega iz Arilja i Požege.
– Neshvatljivo je da je otkupljivačima omogućeno da kriju te cijene sve do vrhunca sezone otkupa, pa da onda ucjenjuju malinare – kaže Pero Petrović, predsjednik Udruženja „Vilamet-Suvobor“ u Gornjem Milanovcu. Otkupna cijena je već morala da bude istaknuta na svakoj hladnjači, pa da mi, proizvođači, sami izaberemo kome od njih da predamo svoju malinu i pod kakvim uslovima. Inače, ovogodišnji prinosi maline u našem kraju biće za 30 osto manji nego lani, jer su zimus jaki mrazevi i veliki snjegovi uništili dio zasada. Zato bi maline, prema našoj opravdanoj procjeni, morale da budu otkupljivane po cijeni od najmanje 130 dinara za kilogram. A, i tolika cijena bi jedva pokrila proizvodne troškove.
Propao posao
Ugovor Unije malinara sa austrijskom firmom „CNjS Best Food“ o otkupu 50.000 tona roda „pao je u vodu“. Predsjednik ovog udruženja Dragiša Terzić tvrdi da je razlog „negativna kampanja zbog koje je potpisan mali broj ugovora sa proizvođačima za otkup svega 5.000 tona, dok je kupcima bilo potrebno desetostruko više maline“.
Višnje 80 dinara
Na jugu Srbije počela je berba višnje koja se u srijedu otkupljivala za 80 dinara po kilogramu. Ivan Stefanović, predsjednik upravnog odbora „Oblačinska višnja“ iz Merošine, kaže da su ugovorili otkup cjelokupne proizvodnje svojih kooperanata ali po cijeni koja će biti formirana na kraju berbe. Beračima se po kilogramu plaća od 13 do 15 dinara i za sada ima dovoljno radne snage. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!