Capital.ba

Mali: Komercijalna banka prodata po najboljoj mogućoj cijeni

29.02.2020. / 14:00

BEOGRAD, Komercijalna banka je u protekloj deceniji u proseku ostvarivala 27 miliona evra profita, zbog čega je postignuta cijena od 387,02 miliona najbolja moguća, kazao je ministar finansija Siniša Mali.

Gostujući na TV Prva, Mali je rekao i da je Komercijalna bila dužna da barem polovinu tog profita isplaćuje akcionarima kroz dividendu, što značio da je “Srbija (Komercijalnu banku) prodala za 30 godišnjih profita”.

Dnevni list danas nedavno je pisao da Komercijalna banka svojim akcionarima za prethodnih pet godina poslovanja za dividende duguje oko 27 miliona evra, a ovu obavezu je preuzeo novi vlasnik Nova ljubljanska banka (NLB), što je takođe uticalo na kupoprodajnu cijenu.

Komentarišući ocjene da postignuta cijena nije adekvatna, s obzirom da je država tokom priprema za privatizaciju otkupila oko 40 odsto akcija po cijeni od 260 miliona evra, Mali je rekao da je Srbija bila obevezana ugovorom da akcije od Evropske banke za obnovu i razvoj i Međunarodne finansijske korporacije otkupi po višoj cijeni.

Dodao je i da je takav ugovor postignut prije 2014. godine, odnosno prije nego što je Srpska napredna stranka počela da učestvuje u vlasti.

Kao dodatni benefit ugovora sa NLB, koja je u većinskom vlasništvu američkih investitora, ministar je naveo i mogućnost da se poboljša kreditni rejting Srbije.

Mali je kazao da je 2019. godina bila najuspješnija za domaću privredu u protekloj deceniji i da bi ekonomski rast u tekućoj godini vjerovatno bio još viši da nije epidemije koronavirusa.

NLB d.d je u srijedu kupila 83,23 odsto običnih akcija Кomercijalne banke a.d. Beograd.

Ministarstvo finansija tada je saopštilo da će Srbija do datuma završetka transakcije ukupno prihodovati više od 450 miliona evra, kada se na cijenu dodaju druge obaveze koje je NLB preuzela.

Stručnjaci za ekonomiju i finansije nisu saglasni u ocjeni da li je prodaja Komercijalne banke opravdana ili je trebalo zadržati u državnom vlasništvu i uvesti profesionalno upravljanje, čime bi se isključili neformalni uticaji političkih i partijskih funkcionera.

Ekonomista Saša Đogović rekao je za Betu da u normalnim ekonomskim i političkim prilikama u Srbiji ne bi trebalo prodavati Komercijalnu banku jer je mogla da nastavi poslovanje uz profesionalno upravljanje.

“Vlada Srbije je na indirektan način priznala da je nesposobna da napravi odgovarajući ekonomski i politički sistem, a cena koja je dobijena u skladu je sa koruptivnim ambijentom koji postoji u Srbiji”, rekao je Đogović tom prilikom. Beta

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!