Capital.ba

Makedonija među najgorim ekonomijama u svijetu

11.08.2012. / 8:45

NJUJORK, Sudan, Kongo, Bjelorusija, Makedonija i Japan su pet najgorih ekonomija na svijetu, procjenjuje američki CNN jer imaju najgori ekonomski rast, prihod po glavi stanovnika, najveću nezaposlenost, najveći javni dug i najveću inflaciju na svijetu.


Japan
Jedna od najbogatijih zemalja u svijetu našla se na listi zbog visine državnog duga koji je dostigao čak 235,8 odsto BDP-a. MMF procjenjuje da će zemlja izlazećeg sunca do kraja godine spustiti javni dug na 239 odsto BDP-a. Pa ipak, nijedna druga zemlja u svijetu nije čak ni blizu.

Ova zemlja čija se ekonomija zasniva na visokim tehnologijama i dalje uživa povjerenje investitora, pa se uprkos padu kreditnog rejtinga u posljednjih 10 godina, japanskim desetogodišnjim obveznicama trguje po cijeni od jedan odsto. Poređenja radi, Srbija ima dug od “svega” 55 odsto BDP-a, ali se njenim dugom trguje po cijeni od preko sedam odsto.
Sudan
Sudan, sjevernoafrička država koja je prošla kroz decenije građanskog rata i socijalnih nemira, ove godine će zabilježiti privredni pad od 7,3 odsto, procjenjuje MMF. To je na samom svjetskom repu ekonomija, jer vašingtonska institucija čak i Grčkoj prognozira privredni pad koji je manji, svega 4,5 odsto ove godine.
Na to je, kako piše CNN, najviše uticalo odvajanje sjevernog Sudana u julu prošle godine, regiona koji je povukao 70 odsto rezervi nafte.
Kongo
Kongo je uprkos bogatim prirodnim resursima, prošao kroz nasilje, siromaštvo i sistemsku korupciju nakon što se otcijepio od Belgije 1960. Ekonomija te zemlje raste po stopi od šest do sedam odsto dok se oporavlja od unutrašnjih sukoba oko osnovnih resursa zemlje – zlata i dijamanata. Ali, ukupni bruto domaći proizvod, odnosno sve što privreda proizvede za godinu dana i dalje je oko 25 milijardi dolara. Kad se to uporedi sa brojem stanovnika od 73 miliona, Kongo je sa 231 dolar posljednji na MMF-ovoj listi zemalja po godišnjim prihodima po stanovniku. Doduše, kako piše CNN, dosta ekonomske aktivnosti se odvija u sivoj zoni i ne računa se u zvanične procjene o BDP-u.

Bjelorusija
Bjelorusija, koju vodi Aleksandar Lukašenko od 1994. često se naziva posljednjom evropskom diktatorskom zemljom. A, ima i problem sa inflacijom. Prema MMF-u, rast cijena na malo će dostići 65,9 odsto u 2012, što je zapravo pad inflacije ako se poredi sa prošlogodišnjih 109 odsto.

Inflacija je buknula jer je vlada pokušavala da kupuje podršku autoritarnom režimu kroz podizanje plata što je dovelo do krize u javnim finansijama i hiperinflacije.
To je ipak “sića” u odnosu na hiperinflaciju u bivšoj Jugoslaviji iz 1993. kad su cijene rasle po stopi od 300 miliona odsto mjesečno.

Makedonija
MMF projektuje da će stopa nezaposlenosti u 2012. biti 31,2 odsto. Ova stopa ostaje tvrdoglavo visoka uprkos ekonomskom rastu, što znači da su za veliki broj ljudi bez posla krivi strukturni problemi, piše CNN. I u ovom slučaju je statistika samo djelimično ispravna, budući na visok udio sive ekonomije gdje se odvija veliki dio ekonomske aktivnosti, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!