Capital.ba

Ljajić: Evropska komisija da preispita odluku Zagreba

01.08.2017. / 17:00

BEOGRAD – Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić rekao je da će Beograd tražiti od Evropske komisije da se preispita odluka zvaničnog Zagreba o uvođenju vancarinskih barijera prilikom uvoza poljoprivrednih proizvoda iz Srbije i drugih zemalja koje nisu članice EU.

 

Ljajić je istakao da je u ovom slučaju riječ o drastičnom kršenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koje sprovodi Hrvatska.

“U članu 36 stav 1 navodi se da `od dana stupanja Sporazuma na snagu neće biti uvedene nove carine ili dažbine, koje imaju isto dejstvo, niti će one, koje se već primenjuju biti povećane`”, pojasnio je Ljajić.

On je dodao da se neke od mjera, koje se odnose na pojačan fitosanitarni nadzor, već sprovode.

Ljajić je u izjavi Tanjugu rekao da će biti kontaktirane i druge zemlje regiona, prije svega Makedonija i BiH, koje su takođe pogođene ovom hrvatskom mjerom, a sa ciljem zajedničkog nastupa pred Evropskom komisijom radi zaštite ekonomskih interesa.

“Odluka Hrvatske predstavlja i drastično kršenje pravila i principa Svetske trgovinske organizacije, koja govore o tome da ne sme biti diskiriminacije između domaćih i uvezenih proizvoda u pogledu dažbina”, istakao je LJajić.

On je dodao da Srbija ne želi nikakav trgovinski sukob sa Hrvatskom, jer on nije u interesu ni jedne ni druge zemlje, te da bi najbolje bilo da se ovo pitanje riješi na bilateralnoj osnovi.

“Međutim, ukoliko to ne bude bilo moguće, onda ostaje da problem internacionalizujemo i tražimo rešenja u okviru Evropske komisije”, poručio je LJajić.

Prema pisanju “Politike”, Hrvatska je proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici ako dolazi iz trećih zemalja, u koje se ubraja i Srbija, i odredila takse koje su 22 puta veće od dosadašnjih, te se umjesto 90 kuna (12 evra), sada naplaćuje 2.000 kuna (270 evra).

Prema podacima Privredne komore Srbije, u 2016. godini izvoz iz Srbije u Hrvatsku iznosio je 116 miliona evra, dok je uvoz bio 79 miliona evra.

U izvozu Srbije dominiraju ulje i uljarice, smrznuto voće i povrće, zatim akcizna roba, piće i duvan.

Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!