Capital.ba

Laganin: Projekcija o prilivu od dvije milijarde evra realna

05.06.2013. / 7:15

laganinBEOGRAD, Projekcija sa početka godine da bi prilivi u Srbiji u 2013. godini mogli biti dvije milijarde evra je realna, poručio je juče direktor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), Božidar Laganin.

Laganin je, na konferenciji “Investirajte u Srbiju” koju je organizovao Privredni pregled, istakao da je u prvom kvartalu ove godine zabilježen priliv po osnovu direktnih stranih ulaganja od 330 miliona evra.
Pored toga, putem javnih poziva koje sprovela SIEPA, ugovoreni su novi investicioni projekti vrijednosti oko 200 miliona evra, naveo je on, podsjetivši da je 2006. godine pokrenut program podrške direktnim investicijama.
„Od 2006. godine imamo 254 živa projekta, gdje smo uspjeli da privučemo 1,5 milijardi evra investicija“, dodao je Laganin, navodeći da je kreirano 47.500 direktnih radnih mjesta.
Direktor SIEPE je objasnio da svaki ozbiljniji projekat kreira i indirektna radna mjesta, odnosno da dolazi do povećanja broja radnih mjesta kod lokalnih kooperanata.
Prema njegovim riječima, program podrške direktnim investicijama je kreiran tako da kompanije mogu da dobiju do 10.000 evra po radnom mjestu, a u prosjeku je svako radno mjesto koštalo 4.500 evra.
Laganin je istakao da je Srbija u pogledu uslova za investitore izložena oštroj konkurenciji i da postoje zakoni koji joj ne idu na ruku, prije svega zakoni o planiranju i izgradnji i o radu.
On je dodao da je na sjednici Vlade Srbije juče donijet Program podrške informaciono-komunikacionim tehnologijama, koji će omogućiti da se podstaknu dobre ideje koje ne mogu da nađu adekvatno finansiranje, a mogu biti razvojni zamajac.
Pomoćnik ministra regionalnog razvoja i lokalne samouprave, Dejan Radulović, smatra da regionalnu politiku treba u narednom periodu usmjeriti na izgradnju kapaciteta koji bi omogućili što bolje korišćenje fondova Evropske unije.
Radulović je ukazao da je od 145 lokalnih samouprava u Srbiji 61 odsto nedovoljno razvijeno, dok je među regionima u najnepovoljnijem položaju jugoistočni dio zemlje. Kako je dodao, Srbija se susreće sa predimenzioniranim učešćem mikro preduzeća, budući da od 330.000 privrednih subjekata 550 čine velika preduzeća, srednja oko 2.200, mala 10. 000, dok su ostalo mikro preduzeća i preduzetnici.
Radulović je ukazao na nedostatak povoljnih kreditnih sredstava, napomenuvši da kredite koristi tek 30 odsto preduzeća u Srbiji i da su trenutno najpovoljnije kreditne linije  Fonda za razvoj.
Direktor VIP fonda Aleksandar Stojkov je naveo da je u Vojvodini na kraju prvog kvartala bilo 70 miliona evra realizovanih investicija i da je 10 novih kompanija najavilo ulaganja u narednom periodu.
“Naša ponuda se značajno promijenila, imali smo u ponudi do pet opština, a danas ih je dvadeset”, kazao je Stojkov i dodao da je načinjen pomak i u izgradnji industrijskih zona.
On je ukazao na porast interesovanja investitora iz prateće automobilske industrije, zatim iz sektora obnovljivih izvora energije, i precizirao da se pored investitora iz Italije, Austrije i Njemačke, za ulaganje sve više interesuju i kompanije iz Francuske, Belgije, Danske…
Stojkov je istakao da je VIP fond uveo i nove podsticaje za investitore, koji podrazumijevaju refundaciju troškova projektne dokumentacije ili privremenog jednogodišnjeg zakupa prilikom nove grinfild investicije. Tanjug.biz.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!